Bonapeti.rs»Saveti»Kako se suši sremuš?

Kako se suši sremuš?

Kako se suši sremuš?

Sremuš, takođe poznat kao divlji beli luk, je jedna od prvih biljaka koja se pojavljuje kada je došlo proleće.

Sremuš, kao što je gore pomenuto, prva je biljka koja niče u proleće. Važno je napomenuti da raste u listopadnim šumama, gde je padao sneg i gde ne prodire mnogo sunčeve svetlosti.

Sremuš je biljka koja može da pokrije veliku površinu zemlje. Ovo je dobro za medvede koji žive u šumi i koji jedu sremuš sa zadovoljstvom nakon buđenja iz hibernacije.

Postoji nekoliko važnih stvari koje treba imati na umu kada idete da berete divlji beli luk (sremuš). Od njega se uzimaju samo listovi pre nego što je sama biljka procvetala. To je zato što jednom kada procveta, svi hranljivi sastojci idu u cvetove biljke. Nikada ne čupajte rizome sremuša!

Postoji legenda iz daleke Nemačke koja kaže da se biljka mora ubrati pre noći 30.04 na 01.05. To je zato što su Nemci verovali da baš na ovaj datum (u toku te noći) veštice uzimaju svu energiju i hranljive materije iz sremuša.

Divlji beli luk se može koristiti kao začin, salata i lek. Može mnogo da pomogne kod gripa, prehlade, može da ojača imuni sistem i dezinfikuje. Divlji beli luk sadrži mnogo vitamina.

Međutim, u ovom članku ćemo govoriti o tome

Kako možemo sušiti sremuš kod kuće

Postoji razlika između sremuša koga ste kupili, odgajili u saksiji ili ubrali u šumi. Sremuš koju ste ubrali u šumi nosi rizik, čak i mali, od kontaminacije uzročnicima takozvane lisičje pantljičare. To znači da nakon što ste ubrali sremuš sa livade, morate ga vrlo pažljivo i temeljno oprati, posebno ako ćete ga koristiti za jela koja neće proći termičku obradu.

Međutim, kada zamrzavate ili sušite sremuš, potrebno je samo da obrišete listove vlažnom krpom. Treba da znate da kada se osuši, sremuš gubi deo svoje specifične arome belog luka. Divlji beli luk možete sušiti na dva načina - na vazduhu ili u rerni. U rerni treba samo da stavite papir za pečenje na pleh i poređate listiće divljeg belog luka.

Ili ih možete vezati u male buketiće i okačiti na dobro provetrenim mestima i morate ih protresti nekoliko puta. Ako to ne učinite, neki listovi mogu ostati mokri i to može dovesti do pojave buđi i truleži.

Kao što smo rekli, divlji beli luk možete osušiti u rerni, a njena temperatura ne bi trebalo da pređe 50-60 stepeni. Proces sušenja u rerni traje nekoliko sati. Preporučujemo da prilikom sušenja u rerni držite vrata lagano otvorena drvenom kašikom kako bi vlaga koja se nalazi u listovima lakše izašla.

Kada osušite sremuš, možete da ga izmrvite u male komade rukama ili možete koristiti oklagiju. Zatim ga stavite u hermetički zatvorenu teglu. Na ovaj način možete imati divlji beli luk na raspolaganju nekoliko meseci, a da pritom ne izgubi mnogo svog ukusa.

Osim što ga sušite ili zamrzavate da bi se divlji beli luk duže održao, možete napraviti ulje ili pesto od sremuša. Ulje divljeg belog luka je poput maslinovog ulja sa ukusom belog luka i može se čuvati na sobnoj temperaturi najmanje godinu dana. Ulje i pesto od sremuša mogu da se čuvaju u frižideru nekoliko nedelja ili više ako su prethodno bili zamrznuti. Ako sakupljate pupoljke divljeg belog luka, možete ih marinirati sirćetom kao kapare.

Pogledajte naše sjajne predloge za zdrave salate sa sremušem i sve recepte sa sremušem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
Ukupno glasalo: 1
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji