Bonapeti.rs»Saveti»Kako da zaštitimo orahe od crva?

Kako da zaštitimo orahe od crva?

Kako da zaštitimo orahe od crva?

Orah je drvo koje se smatra relativno otpornim na štetočine. Iz tog razloga se ne leči zaštitnim preparatima. Nažalost, to nije slučaj. Veoma često kada sakupljamo orahe otkrijemo da je unutrašnjost suva, trula ili pojedena od crva.

Najčešće, orahe su kvare crvi ploda oraha. Ova mala i neprijatna štetočina prodire kroz tačku pričvršćivanja oraha za dršku. Nakon toga, prodire unutra i potpuno pokvari jezgra ploda.

Crv ploda zimuje u orasima koji su pali sa drveta, u zemljištu ili u pukotinama na kori drveta. Krajem proleća pravi lutke iz kojih se izlegu mali leptiri. U junu su spremni da polažu jaja na mlade orahe, a nakon otprilike dve nedelje, crvi se izlegu i napadaju plod.

Kora zaraženih oraha potamni, skupi se, a oni sami prerano padaju zajedno sa štetočinama sa drveta.

Za borbu protiv ove štetočine potrebno je drvo tretirati pesticidima tokom vegetacije.

Ali zbog visine drveća to je teško izvodljivo. Zbog toga je potrebno sastrugati staru i ispucalu koru, duboko oranje zemlje ispod stabala radi uništavanja štetočina koje prezimljuju u zemljištu, obavezno sakupljanje napadnutih oraha i odlaganje dalje od voćaka.

Orašasti plodovi dostižu svoju zrelost u jesen. Kada je jezgro oraha dobro zrelo, on sam pada sa drveta i tada dolazi vreme za njihovo sakupljanje.

Da bi se duže održali, dobro je orahe nakon što se sakupe ostaviti da se osuše i odložiti u mrežu ili kutiju.

Na ovaj način se obezbeđuje njihovo provetravanje.

Pogledajte takođe kako da čuvate zelene orahe i naučite zašto bi trebalo da jedemo više oraha i kako da pečemo orahe kod kuće.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
Ukupno glasalo: 1
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj savet još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni