Bosiljak je vrlo osetljiva biljka, koja ima tendenciju brzog kvarenja, ako se ne čuva pravilno.
Sveže biljke svih vrsta su vrlo kratkotrajne. Svi smo preživeli to iskustvo, da kad otvorimo frižider ugledamo hrpu uvenulog bilja, koje je potpuno smežurano, a samo pre nekoliko dana je to bila velelepna gomila svežih biljaka. Neke biljke brže venu od drugih. Bosiljak je među onima koje najbrže počinju da se kvare. Puni sokova i veoma osetljivi listovi bosiljka umiru tako brzo, da se uvek svako od nas zamisli da li uopšte vredi kupovati bosiljak.
Ipak, aroma bosiljka ne može da se zameni. Uz nekoliko kulinarskih trikova vaš sveži bosiljak može da ostane svež duže vreme. Evo i kako da to uradite:
1. Kupite ga u saksiji
Naravno, najbolji način da sačuvate svaku biljku svežom je da je sačuvate živom. Bosiljak nije izuzetak. Lako je da brinete o njemu i lako ćete ga pronaći u većini prodavnica. Jednostavno ga odnesite kući, pronađite sunčano mesto za njega (u zatvorenom prostoru, jer bosiljak voli toplo, ali ako rešite da ga posadite u bašti temperatura ne treba da je niža od 5-10 stepeni) i potrudite se da uvek ima dovoljno vode. Ovo će vam osigurati novo lišće bosiljka nedeljama i nećete morati da kuvate bez njega.
2. Ponašajte se prema njemu kao prema buketu cveća
Nemate dovoljno mesta ili dovoljno sunca, kako biste počeli da gajite sopstveni bosiljak? Nema problema. Još uvek možete da očuvate svežinu bosiljka, tako što će te ga tretirati kao buket cveća, sa jednim malim izuzetkom: umesto da mu se divite na centralnom mestu vašeg stola, pokrijte ga providnom najlon kesom.
Evo kako da to uradite:
Korak 1: Bosiljak očistite od žutih ili oštećenih listova i odsecite mali deo stabljike.
Korak 2: Stavite bosiljak u čašu u koju ste sipali nekoliko centimetara vode i pokrijte slobodni deo bosiljka providnom najlon kesom (kesu nemojte da ubacujete u čašu jer bosiljak ipak treba da diše). Najbolje je da koristite veoma tanke najlon kese, jer one neće oštetiti listove bosiljka.
Korak 3: Prebacite sveži bosiljak u neki ugao i menjajte vodu na nekoliko dana.
Verovatno razmišljate da li stavljanje bosiljka u frižider može da produži njegov život. Ne! Bosiljak mrzi hladnoću. Umerene temperature su ključ za njegovo dobro stanje.
3. Zamrzavanje
Zamrzavanje je takođe jedan od načina da sačuvate sveži bosiljak. Pre nego što ga ubacite u zamrzivač prvo ga blanširajte. Blanširanje zvuči kao složen proces, ali jednostavno treba da potopite bosiljak u vrelu vodu na kratko i da ga nakon toga prebacite u ledenu vodu da zaustavite proces kuvanja. Blanširanje čuva jarko zelenu boju bosiljka. Bez blanširanja, zamrznuti bosiljak će se pretvoriti u ružnu braonkasto crnu smesu. Osušite blanširane listove bosiljka pre nego što ih zamrznete. Listove bosiljka možete da zamrznete cele ili da ih iskidate i da ih zamrznete sa nekoliko kašika vode u kalupima za led.
4. Osušite ga
Pitanje je koliko su vremena stajale kesice sa sušenim bosiljkom na raftovima prodavnica. Za sušenje bosiljka vam ne treba nikakva specijalna oprema. Jednostavno rasporedite listove bosiljka na hartiju i ostavite ih da se osuše. Jedini trik ovde je da se uverite da su listovi zaista, zaista suvi. Ako ima imalo vlage, ona će kasnije stvoriti buđ.
Nakon toga, osušeni bosiljak čuvajte u dobro zatvorenoj kutiji. Na ovaj način bosiljak može da vam koristi jednu ili više godina. I još jedna stvar koju treba da znate: kada se osuši bosiljak ima jači ukus u odnosu na svež. Ako koristite recept sa svežim bosiljkom, ali umesto toga stavljate sušen, smanjite količinu za jednu trećinu.
Komentari