Aluminijumske posude su dosta lakše u poređenju sa onim od čelika i emajliranim. Osim toga, aluminijumsko posuđe se odlikuje izdržljivošću, ne oštećuju se prilikom oštrih promena temperature. Posuđe od aluminijuma je udobno i higijensko za pripremu hrane.
Ali i oni imaju svoje nedostatke. Aluminijumsko posuđe, posebno alumunijumske šerpe, podložne su oštećenju delovanjem soli i nekih organskih kiseline, kao što je jabukova, limunska, vinska, koje se nalaze u većini voća i povrća.
Kao rezultat, vremenom se površina aluminijumskih posuda pokriva aluminijum-oksidom, koji delimično prelazi u oblik soli, a to je blago rečeno nepoželjno.
Zato se preporućuje da se u aluminijumskim šerpama ne kuvaju kisela jela, supe ili kompoti, a hrana pripremnjena u njima da se ne ostavlja da stoji, nego da se odmah prebaci u emajliranu posudu, porcelansku ili staklenu.
Ako se po vašoj aluminijumskoj posudi pojavila kisleina i unitrašnjost preklile crne fleke, možete ih oprati krpom, potopljenom u sirće, nakon toga operite vrelom vodom i sapunom.
Najbolje da operete aluminijumske šerpe boraksom. Jedna supena kašika boraksa se rastvara u jednom litru vode. Možete natopiti šerpu i sodom bikarbonom, u odnosu 1 kašičica sode na 1 šolju vode. Jako zaprljane delove možete istrljati plovućcem ili finim praškovima za zube, koji se prodaju u apoteci.
Ni u kom slučaju ne treba da trljate alimunijumske šerpe žicom, šmirglom itd. Aluminijumske posude ne treba da se obrađju kalciranom sodom, solju ili jakim kiselinama ili jakim osnovnama, zato što one oštećuju njihovu zaštitnu koricu od alimiijum-oksidom i izaziva jaku koroziju metala.
Komentari