Soja sos je možda najpoznatiji azijski proizvod koji se nalazi u svakoj svetskoj kuhinji. Ne postoji čovek koji ga nije probao kao začin poznatog kineskog pirinča ili uz razna mesa i povrće, a takođe kao i komponent dresinga i marinade. On daje autentičnu i specifičnu slanu notu i jača ukus proizvoda, u koje je dodat.
Bez sumnje činjenica što je soja sos polularan u celom svetu, govori da je dostupan i da se lako može naći u prodavnicama. Međutim, ovde je trenutak da navedemo da postoji oko 20 raznih vrsta koje se mogu naći u specijalizovanim prodavnicama.
Većina njih se priprema kroz proces fermentacije zrna soje i pšenice sa gljivom Aspergillus oryzae plus voda i so.
Međtuim, postoje i takozvani veštački ili soja sosevi dobijeni hemijskim procesima, koji se prave od sojinog brašna, ekstrakta Malta, veštačke boje itd. On se priprema mnogo brže i manje košta. Naime, često je ova varijanta soja sosa najrasprostranjenija u prodavnicama i on se nalazi u našim domovima.
Evo zašto se preporučuje, ako volimo soja sos, možemo da probamo da ga pripremimo kući, da bismo bili sigurni da je pravi i kvalitetan sastojak i da neće štetiti našem zdravlju.
Proces pripremanja soja sosa je dugačak, ali vredi strpljenja.
Domaći soja sos
Sastojci:
240 g pšeničnog brašna
350 g sojinih zrna
3 litra vode
so po ukusu
Priprema:
1. Potopite iu hladnoj vodi sojina zrna na jednu noć.
2. Ocedite i sipajte novu vodu - toliko da dobro pokrije semenke. Kuvajte 4-5 sati na umerenoj vatri
3. Proverite da li je dobro kuvano, protrljajte prstima zrno, treba sa lakoćom da se izgnječi. Ako pokazuje otpornost, nastavite da kuvate koliko je potrebno.
4. Pasirajte ili sameljite soju na pire.
5. Dodajte brašno i zamesite kompaktno testo.
6. Uvijte testo u rolat i isecite na nekoliko malih porcija.
7. Stavite u odgovarajući sirok ili ravan pleh, pokrijte čistom krpom i ostavite u prostoriji u kojoj je 30 stepeni dok ne počne da se stvara buđ - oko nedelju i po dana.
8. Stavite komade testa u rernu na nisku temperaturu - 60 stepeni dok se ne osuše.
9. U veliku posudu sipajte vodu i stavite so. Stavite unutra isečene komade soje.
10. Pokrijte posudu tankim slojem platna ili streč folijom i ostavite da fermentiše. Ovaj poces oduzima nekoliko dana, dnevno se bar jednom promeša.
11. Fermentacija se desi onda kada boja tečnosti postane tamna i gušća - karakteristična za soja sos, a solidni komadi testa su otišli na dno.
12. Tečnost procedite kroz finu cediljku i možete konzumirati direktno ili čuvati u staklenim flašicama.
Savet:
Za ubrzavanje procesa fermentacije buđi iz tačke 7 u receptu, postoji varijanta da se dodaju već fermentisane pore, pozante pod imenom koji. Ovaj proizvod se može kupiti u specijalnom prodavnicama prirodnih sastojaka ili da se poruči sa interneta, ali samo od sigurnih izvora.
Domaći soja sos će vas iznenaditi čudesnim ukusom, a osim toga će doneti koristi za vaš organizam. On sadri vlakna, proteine, esencijalne masne kiseline i antioksidante.
Takođe soja sos, pripremljen na prirodan način je bogat lecitinom, koji učestvije kao dodatak ishrani, pomaže dobroj funkciji mozga i srca, kontroliše nivo lipida u krvi i gomilanja masti.
Sa našim domaćim soja sosom možete pripremiti mnogo recepata zato što se čudesno adaptira uz svakakva mesa, povrća, ribe, pirinač.
Dodajemo ga i marinadu, dresinge i kao komponenta uz druge soseve, na primer terijaki.
Sa soja sosom se prave razni namazi i umaci, sa kojima možemo namazati prepečene kriške hleba ili krekere, tako što ćemo ih dodati u krem sir i mlevene orašaste plodove.
Komentari