Šljive spadaju u voće koje ne može da se čuva dugo.
Jedan od načina da duže vreme sačuvate šljive je da ih zamrznete. Pre nego što šljive stavite u zamrzivač, treba da ih operete, osušite i odstranite koštice iz njih. Nakon toga ih stavite u kesu i zatim u zamrzivač.
Drugi način čuvanja šljiva je da ih osušite. Šljive se suše cele. Suve šljive su veoma ukusne, korisne i takođe sadrže velike količine hranjljivih materija. Njih možete da koristite u kolačima sa šljivama, u sirovim desertima, vegan bombonama, slatkim rolatima.
Za sušenje odaberite šljive koje su zdrave, sjajne, bez oštećenja ili pokvarenih delova. Šljive dobro operite, ostavite ih da se ocede i prosuše. Nakon toga ih ostavite deset dana na sunčano mesto.
Nakon sušenja šljive menjaju svoju boju. Kod ovog procesa, mesnati deo šljiva postaje braon. Šljive se skupe i značajno su manje, nego u sirovom stanju.
Sušene šljive treba da se čuvaju obavezno u papirnim vrećicama i na temperaturi od 12 stepeni. Ako suve šljive čuvate na propisani način, mogu biti dobre za upotrebu do jedne godine. Možete da ih koristite u različitim kolačima.
Komentari