Dobro kod pirinča je to što može da se spremi na mnogo načina i u njega mogu da se dodaju brojni začini. Pirinač je jedna od omiljenih namirnica većine nas, ne samo zbog toga što je elastičan i jednostavan za pripremu, nego i zato što može da se konzumira i kuva na hiljadu načina.
On lako upija aromu i ukus namirnica, začina i lekovitog bilja, koji se u njega dodaju. To pirinač čini veoma lakim za promenu i što se tiče ukusa, boje, spoljašnjeg izgleda i arome.
Čini se da je pirinač jedan od proizvoda koji su najpodložniji uticaju eksperimentisanja sa začinima. Koliko god eksperimanata da napravite, nećete se razočarati.
Za španski priukus, u vaš pirinač dodajte paradajz sos, čili u prahu, luk, beli luk i kumin. Za italijanski ukus dodajte pesto i bosiljak. A ponekad u beli pirinač prosto dodajte malo maslaca i soja sosa i postići ćete zaista sjajan uskus.
Drugi odgovarajući začini su: susamovo ulje, maslinovo ulje, estragon, majčina dušica, origano, peršun, ruzmarin, crni biber, aleva paprika, čubar i parmezan. Kod Persijskih jela, šafran je izbor broj jedan u kombinaciji sa origanom, ruzmarinom i mirođijom.
A sada jedan vegetarijanski recept u koji ćete se zaljubiti čim ga isprobate. U tiganju prepržite 1 glavicu luka, 2 čena belog luka i malo celera. Nakon toga dodajte jednu šolju pirinča i dobro promešajte.
Skinite sa ringle i dodajte sledeće začine: prstohvat kumina, prstohvat ljute aleve paprike, 1 kašičicu soli, prstohvat bibera i 2 i po šolje vode. Stavite na ringlu i mešajte dok pirinač ne upije vodu.
Ono što ovaj pirinač čini još ukusnijim je dodavanje dve stvari, suvog grožđa i neke vrste orašastih plodova, kao što su bademi ili orasi. Njih dodajte na kraju kuvanja i nakon što skinete jelo sa ringle, iseckajte peršun i malo korijandera.
Ovaj pirinač može biti predivan garnirung uz bilo koju vrstu mesa ili ribe, a za one koji vole posni pirinač, on je jedno savršeno jelo.
Komentari