Bonapeti.rs»Članci»Zanimljivo»Karivurst - emblematična kobasica iz Berlina

Karivurst - emblematična kobasica iz Berlina

Maria SimovaMaria Simova
Autor
218330
Karivurst - emblematična kobasica iz Berlina
Fotografija: hansiline /pixabay.com

Karivurst je jedan od glavnih simbola Berlina. Postoji čak i čitav muzej posvećen legendarnoj nemačkoj kobasici, a na mestu njene prve izrade nalazi se spomen ploča.

Iseckana svinjska kobasica pržena do hrskave korice može da se degustira u celoj Nemačkoj.

Prilikom serviranja se posipa karijem u prahu, garnira se sosem i servira se sa prženim krompirom. Da li vam se povećao apetit? Onda hajde da vidimo kako se obična kobasica pretvorila u jedan od simbola Berlina, ali i da naučimo kako da skuvamo karivurst kod kuće!

Priča o poreklu karivusta

Svaka nacionalna kuhinja sadrži kultna jela čije su priče o poreklu obavijene legendama i sigurno nisu poznate. Karivust ne čini izuzetak. Prema jednoj od verzija jela smišljenog od strane Grete Hojver 4. septembra 1949. godine. Ona je prodavala kobasice u svojoj bakalnici na uglu ulice Kajzer Fridrih i Kant u Berlinu. I uprkos tome što je u posle ratmin godinama bilo nedostatka hrane, Greta je ipak uspela da nabavi viršle.

Karivurst

O umesti bavarskog senfa, prženog hrskavog luka i mariniranih krastavaca (klasičnih sastojaka u nemačkoj kuhinji u to vreme), ona rizikuje sa korišćenjem karija sosa Vočester, koje je pozajmila od bliskih pritanskih vojnika. Kasnije je kečap bio dodat u engleske začine i još nekoliko sastojaka kojih je Greta uspela da se dokopa.

Tradicionalne nemačke kobasice od svinjskog mesa se spremaju na pari, nakon čega se prže do zlatkasto braon boje i zalivaju se sosem Chillup. Cena karivusta je bila dostupna, tako da je jelo brzo postalo popularno među vojnicima i radnicima koji su obnavljali Berlin nakon bombardovanja. I nakon što su radnici iz Turske počeli masovno da dolaze u nemačku prestonicu, pojavila se halal verzija karivursta - sa telećim kobasicama.

Takav karivurst može lako da se kupi u oblastima gde živi veliki broj Arapa i Turaka, na primer u Krojcbergu.

Viršle dobijaju takvu popularnost da frau Hojver čak otvara svoj restoran u kom radi do 1974. godine. Jelo je stvoreno u Istočnom Berlinu - štand Konnopke koji postoji i do danas, otvoren je ispod nadvožnjaka metroa.

Karivurst prestonica je osporavana pozicija i to ne jedanput od strane drugih delova zemlje. Region Rur i Hamburg tvrde ponosno da su rodno mesto karivursta. A u Donjoj Saksoniji su čak našli pronalazača kobasice - kuvara Ludviga Dinsladža koji je tri godine pre frau Hojver počeo vojnicima da servira iz britanske vojske skoro isto jelo. Međutim, u njegovom sosu ima džema od pomorandži. Zbog nedostatka kečapa tada je mnogo domaćica ekperimentisalo sa sosevima, a upravo recept Grete je bio patentiran 1951. godine ne samo u Nemačkoj, nego i u Švajcarskoj, Austriji i Lihtenštajnu.

Neponovljivi ukus karivursta

Originalni Karivurst

Karivurst ne može da se uporedi sa drugom popularnom brzom hranom poput hot doga. Jelo se servira u tanjiru i nikada se ne uvija u rolat. Kobasica se obilno preliva sosem (kombinacija Vočester sosa i klasičnog kečapa sa paradajzom, alevom paprikom u prahu, karijem i drugim začinima) i posipa se začinom od korena kurkume odozgo. Specijalna drvena ili plastična viljuška se zabija u jedan od komada kobasice - originalno i veoma ukusno!

Karivurst danas

Nemci i gosti zemlje jedu do osamsto miliona pikantnih karivursta godišnje. Ima mnogo mesta gde se servira karivurst, ali svaki Berlinac ima svoje omiljeno mesto. Nekima se dopada orvi štand u Istočnom Berlnu - Konnopke, za neke ne postoji ništa bolje od Zur Bratpfanne - jedan od prvih lokala u Zapadnom Berlinu koji još uvek radi. Ako ste ljubitelj pikantnog, onda posetite Curry & Chili - kompanijski restoran, u kojem se kobasice poslužuju sa deset soseva sa sve većom začinjenošću.

Da li ste vegetarijnac? Onda ste kod Witty, oni prave kobasice bez mesa, U Domu Kari u Djuk možete da probate kobasice od ribe, noja i bivolji kari.

Prosečna cena legendarnih kobasica u Nemačkoj je samo od 2 do 4 evra.

Pripremanje karvursta kod kuće

Da li želite da osetite pravi ukus BErlina u vašoj kuhinji?

Pripremite emblematično jelo karivurst - svinjsku kobasicu na roštilju sa sosem Chillup!

Ima toliko varijanti za pripremanje sosa, koliko je i vrsta karija. mešavina začina može da sadrži do 30 sastojaka. Izabrali smo jednostavan, ali veoma uspešan recept za karivurst.

Sastojci za sos Chillup:

maslinovo ulje - 4 supene kašike

beli luk - 2 čena

luk - 1 komad

brašno - 1 supena kašika

koncentrisana paradajz pasta - 1 supena kašika

mesni bujon - 1 šolja

slatko-kisela jabuka - 1 komad

kari u prahu - 1 supena kašika

limunov sok - 1 kašičica

pavlaka 15% ili 20% - 2 supene kašike

senf - 1 kašičica

Karivurst sa sosom
Fotografija: Albena Asenova

Način pripreme:

1. Isecite luk na kockice i iseckajte beli luk:

2. Zagrejte maslinovo ulje u dubokom tiganju i prepržite luk i beli luk u njemu da se dobije zlatasto-braonkasta boja;

3. Razredite gustu paradajz pastu sa malo bujona i dodajte u preprženi luk i beli luk;

4. Postepeno uz neprestano mešanje dodajte brašno i blago ga zapržite;

5. Skinite posudu sa ringle i pažljivo sipajte bujon. Uverite se da se nisu formirale grudvice;

6. Dodajte kari, stavite tiganj ponovo na vatru i ostavite da provri;

7. Izrendajte jabuku i dodajte u ostale sastojke. Kuvajte na slaboj vatri još 5 minuta uz neprestano mešanje;

8. Dodajte senf, limunov sok, so po ukusu;

9. Sipajte pavlaku, izmešajte i skinite sa vatre. Kari sos je gotov;

10. Prepržite omiljene kobasice sa obe strane u zagrejanom biljnom ulju da se dobije zlatkasto braonkasta boja. Ukoliko ne volite masnu hranu, iskoristite roštilj;

11. Da biste osetili atmosferu i ukus Berlina, servirajte jelo na papirnim tanjirima sa tradicionalnim šaren viljuškama i odličnim nemačkim pivom.

Prijatno!

Ako pak imate apetit za još nemačkih đakonija, probajte neki od ovih recepata za kolenicu na nemački način. Ako ste pak ljubitelj tradicionalnijeg našeg ukusa, pogledajte naše predloge za domaću kobasicu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest