Riba deverika

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
3955
Deverika
Fotografija: 41330/ pixabay.com

Deverika je riba iz porodice Šarana, koja se nalazi i u našim vodenim bazenima i čest je predmet sportskog ribolova. Ovo nije velika riba, jer dostiže dužinu od 30 do 55 centimetara, a težina primeraka je između 2 i 4 kilograma, ređe se lovi deverika od 5 kilograma.

Sporo tekuće vode u donjim tokovima reka, jezera i blatnjave močvare uobičajeno su stanište deverike, slatkovodne ribe koja je postala jedan od najpopularnijih ciljeva za pecanje.

Teško da postoji ljubitelj jela od ribe koji ne može da prepozna ravno, spljošteno telo sa visokom karakterističnom grbom koja počinje blagom zakrivljenošću iza glave deverike. Peraja karakteristične sivo-crne boje zadržavaju boju čak i tokom sezone parenja. Riba sa godinama raste u visinu, menja boju, a grba potamni.

Deverika može da dostigne starost od 15-20 godina, a posle druge godine počinje naglo da raste.

Zašto je deverika popularna za pecanje?

Pecanje ove ribe je popularno zato što je sušena deverika sa pivom kultno iskustvo ljubitelja ribljih specijaliteta. Recepti sa deverikom su brojni i dobro poznati svim kuvarima, ali je ova vrsta proučavana i cenjena i u medicini, jer je popularna dijetalna hrana. Pored svih kulinarskih primena, deverika nalazi mesto i u kozmetici.

Hranjljiva vrednost i sastav deverike

Deverika je masna riba - jedna od najmasnijih. Jedina koja je nadmašuje u ovom pogledu je beluga, ali to je retko vodeno stvorenje i malo ljudi poznaje njen ukus.

Pečena riba deverika

Meso deverike je bogato mineralima. Konzumacijom ove ribe mogu se dobiti fosfor, magnezijum, gvožđe i hrom. Pored toga, omega-3 i omega-6 masne kiseline se nalaze u mesu deverike. Vitaminski kompleks je takođe dobro zastupljen - vitamin A, B1, B2, C, PP i drugi. Meso je takođe bogato aminokiselinama i lakim dijetetskim proteinima, zbog čega ga ljudski organizam dobro apsorbuje. Kalorični sadržaj sveže ribe deverike je 105 kilokalorija.

Korisna svojstva mesa deverike

Meso deverike bogato je fosforom, koji doprinosi izgradnji koštanog tkiva skeleta i stvaranju različitih enzima. Fosfor ima blagotvorno dejstvo na funkciju mozga i poboljšava pamćenje.

Deverika sadrži lake proteine koje ljudsko telo mnogo bolje apsorbuje od životinjskih proteina u drugom mesu. Zbog toga je meso ribe, a posebno deverike, pogodno za zdravu ishranu i cenjeno u dejetologiji.

Omega-3 i omega-6 nezasićene masne kiseline mogu razgraditi lipide u krvi, što sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Takođe snižavaju nivo holesterola u krvi. Ove karakteristike čine meso deverike dragocenim za zdravlje srca, dobru prevenciju protiv ateroskleroze i moždanog udara, hipertenzije i koronarne bolesti.

Meso deverike ima i antibakterijska i antiinflamatorna svojstva, jer dobro čisti krvne sudove, jača kosti i dobra je prevencija protiv karijesa.

Ovo meso takođe sadrži jod u velikim dozama, pa se preporučuje osobama sa bolešću štitne žlezde. Zahvaljujući vitaminu A, meso deverike poboljšava stanje kose, kože, održava mladalački izgled i čisti organizam od toksina.

Zbog brojnih zdravstvenih koristi, meso deverike preporučuje se za konzumiranje ljudima svih uzrasta i zdravstvenog stanja.

Osim što je korisno, meso deverike je veoma ukusno, posebno kada je pravilno kuvano.

Mesto deverike u kulinarskim receptima

Riba deverika
Fotografija: Monika Ivanova

Iako je deverika veoma masna riba, meso ribe je nežno i laganog ukusa. Po ukusu nije inferiorno u odnosu na smuđ ili štuku, a marinirana deverika se smatra pravom poslasticom. Koristi se za razna hladna jela, često kao komponenta za riblje salate.

Ako se deverika marinira sirćetom, uklanja se miris mulja zbog staništa ribe na močvarnim mestima, a meso se lako odvaja od kostiju.

Najbolji začini za ribu deveriku su sok od limuna, mešavina začinskog bilja sa mirođijom, lovorovim listom, korijanderom, biberom.

Kako napraviti najukusniju prženu deveriku, na žaru, riblju čorbu i hladno mariniranu ribu?

Finese pri prženju deverike

Glavna finesa u prženju bilo koje koščate ribe, kao što je i deverika, je u pravilnom rezanju ribe. Pre svega se riba očisti od krljušti, skine joj se glava, a na njoj se može iskoristit još malo mesa za riblju čorbu.

Nakon toga sledi uklanjanje trbušnih peraja. Oštrim nožem morate izrezati leđno peraje sa obe strane i izvući ga zajedno sa kostima. Zatim se analno peraje uklanja na isti način. Koristite nazubljeni nož da isečete rebra sa obe strane kičme. Tankim nožem odvojiti dve polovine ribe, na dva dela za pripremu, koje možete da jedete pržene pohovane ili – po želji.

Pržena riba se obavezno služi sa sosom za ribu. Pravi se od belog luka, peršuna, mirođije, ulja, sirćeta i soli.

Finese kod pečenja deverike na roštilju

Za pripremu ukusne deverike na žaru ili roštilju dobro je izabrati veće komade, preko 1 kg. Prilikom čišćenja, glava se ostavlja i lagano seče poprečno sa obe strane tela. Cilj je da se so dobro upije u meso, ali je potrebno pažljivo proceniti koliko je dubok rez da se meso ne pocepa tokom pečenja. Zatim marinirajte ribu solju, biberom i začinima i ostavite nekoliko sati. Pečenje na roštilju ne zahteva posebne radnje. Prvo dobro ispecite sa jedne strane pa tek onda okrenite da ne pocepate meso. Pečena riba se prelije sokom od limuna.

Tajne riblje čorbe od deverike

Riblja čorba od deverike

Riblja čorba sa deverikom zahteva majstorstvo u pripremi, a to važi i za deveriku. Glava, kičma i peraja ribe su pogodni za čorbu. Glava mora biti očišćena od škrga.

Meso treba posoliti i ostaviti da odstoji. U dubokom loncu prokuvajte vodu i posolite ceo bujon. Riba kojoj je potrebno vrlo malo vremena da se skuva i izvadi se spušta unutra. Glave se stavljaju posle mesa i kuvaju se još malo duže.

Ostaje samo riblji bujon u koji se stavljaju povrće i začini - luk, šargarepa, paradajz, krompir, paškanat, celer, mirođija, majčina dušica, selen, origano, biber, peršun. Riba se očisti od kostiju i dodaje se u čorbu.

Čorbu je najbolje poslužiti sledećeg dana, tada se začini dobro osećaju i ujednačeni su – servira se vruća, sa sirćetom, biberom, solju.

Tajne pripreme sirove marinirane deverike

Sirova marinirana deverika je prava klasična poslastica za ljubitelje ribe. Za mariniranje se obično koriste ribe srednje veličine. Očišćene su, uklone im se kosti i skine se koža. Posolite meso morskom solju i ostavitega na hladnom 2-3 dana u zatvorenoj posudi. Riba se izvadi, očisti od soli bez pranja i stavi u posudu sa sirćetom. Posle još 2-3 dana prebacite meso u tegle, ređajući komade blisko jedan uz drugi.

Pripremite preliv od prženog ulja, pimenta, bibera i lovorovog lista. Ne bi trebalo da bude vazduha kao i suvih komada unutar tegle. Ostavite da zri na hladnom i tamnom mestu oko 3-4 meseca.

Poslužite ukrašeno sitno seckanim lukom i mlevenim biberom. Morate imati prepečen hleb premazan maslacem, na koji se stavlja riba. Ovo je predjelo za sve ljubitelje ribe i meze za sve vrste pića.

Hranljiva vrednost i kvalitet ukusa deverike vrede truda svakog ribara i kuvara.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas