More nam poslužuje kao dar neverovatnu raznovrsnost ukusnu i korisnu hranu. Najveći deo nje su ribe. Među njima postoji jedna koja nosi boju strasti i ukus koji sablažnjava. To je riba crveni zubatac. Ona je jedna od najdivnijih riba spoljašnjeg izgleda i ukusa, koja živi u kristalno čistim morskim vodama u savršenim uslovima i visokokvalitetna je riba mekog, slatkog ukusa i visoke hranljive vrednosti, zato što sadrži omega-3 masne kiseline.
Svako ko je već probao nezaboravan ukus crvenog zubatca može da sazna nešto više o njemu. A informacije o ovoj morskoj lepotici mogu da nateraju druge da uživaju u kvalitetima ukusa ovog morskog stanovnika.
Klasifikacija i etimologija ribe crveni zubatac
Latinski naziv ribe je Pargus pargus i pripada porodici Sparidae. Ovu porodicu nazivaju morske orade. To su stisnute ribe sa dubokim telom, malim ustima, jednim leđnim perajem sa jakim bodljama i kratkim analnim perajem. One su vrsta bodljoperki, takođe nazvane morski karaši. Imaju zaoštrene leđne peraje i veliku, jako prčvrćenu krljušt.
Ovo su ribe mesožderke koje obitavaju u umerenim i tropskim vodama, koje žive i hrane se blizu dna. U porodici Sparidae se sreću i hermafroditi. Takva je i riba crveni zubatac.
Po prvi put je opisana od strane švedskog prirodnjaka Karla Lineja u njegovoj Sistema Naturae 1758. godine u X izdanju. Linaj daje ime ribi Sparus pargus, premeštena je u rod Pargus. Postoji i još nekoliko razgovornih naziva. U Persijskom zalivu je nazivaju Beli snajperista, u Velikoj Britaniji je nazivaju Red porgy, grčki naziv je fagri. Nazivaju je takođe i carska riba i poznata je od drevnih vremena.
Kako izgleda riba crveni zubatac?
Crveni zubatac je riba relativno velikih dimenzija i duguljastog oblika tela. Standardna dužina za vrstu je 75 centimetara, iako se češće sreću primerci napola manji. Trgovačka veličina je između 30 i 50 centimetara.
Oči ribe su visoko postavljene na glavi. Leđno peraje crvenog zubatca ima 11 do 13 bodlji i 9 do 10 mekih, dok analno peraje ima 3 komada bodlji i 7-8 mekih.
Ova riba je srebrno-roze boje, sa tamnijim plavim flekama na potiljku i iza leđnih peraja. Peraje na repu je tamnoroze boje sa bleđim vrhovima, a ostala peraja su bledoroze boje.
Većina riba ima zube slične kutnjacima kao i većina grabljivaca.
Rasprostranjenost i stanište ribe crveni zubatac
Crveni zubatac se sreće u toplim obalnim vodama sa obe strane Atlantskog okeana. Sa istočne strane raspon se proteže od Južne Britanije do Zapadne Sahare, uključujući vode oko Kanarskih ostrva i ostrva Madejra i Sredozemno more. Raspon crvenog zubatca uključuje Mramorno more, ali se ne prostire do Crnog mora.
Od zapadne strane Atlantskog okeana može da bude pronađen od istočne obale SAD-a do Argentine na jugu. Prisustvuje u Meksičkom zalivu i zapadnom delu Karipskog mora, ali nema je u istočnom delu.
Može da dostigne dubinu do 250 metara, ali češće se sreće između 10 i 80 metara na kontinentalnoj skali. Ovo je pridnena vrsta ribe koja može da bude otkrivena kako u oblastima stena, tako i u onim sa mekim talogom. Mladi primerci često naseljavaju korita morske trave ili ponekad ulaze u lagune.
Ekološka karakteristika ribe crveni zubatac
Ova vrsta pridnene ribe se hrani ili blizu morskog dana rakovima, mekušcima i sitnom ribom. One su hermafroditi, kao mali prvo se rađaju ženke i u određenom momentu neke pomene svoj pol u muški. Polna zrelost dostiže uzrast 2-3 godine.
Promena pola se odvija u širokom dijapazonu od veličine - od 206 do 417 milimetara i širok dijapazon uzrasta i - od 2 do 9 godina.
Ne menjaju sve ribe pol. Neke su primarni mužjaci, kod kojih tkivo jajnika atrofira pre nego što dostignu uzrast zrelih individua. Drugi su sekundarni mužjaci - ponašaju se kao ženke nekoliko ciklusa, pre nego što promene svoj pol. Druge ostaju ženske i kao odrasle, posedujući samo elementarno muško tkivo.
Postoje dokazi da je promena pola vođena društvenim ili ekološkim faktorima, s obzirom na to da oni nemaju genetski kabal, kako se kaže na jeziku nauke.
Stanje populacije ribe crveni zubatac
Crveni zubatac je važna vrsta kako za komercijalni, tako i za rekreativni ribolov. Ovo posebno važni za istočnu obalu SAD-a, Argentinu i Sredozemn more. Obično se lovi na udicu i populacija se znatno smanjila zbog prekomerne eksploatacije, ali u nekim oblastima su određena minimalna ograničenja veličine ulovljenih primeraka, u pokušaju da se ograniči ulov i ojača populacija.
Drugi način za čuvanje zaliha je korišćenje akvakultura, posebno u Sredozemnom moru.
Upkos smanjenju zaliha ove ribe u nekim oblastima rasprostranjenosti vrste i složenim biološkim potrebama koje ona ima, može se reći da generalno nije izložena riziku od nestanka. Zato je Međunarodna unija za zaštitu prirode njen status očuvanosti ocenila kao najmanje zabrinjavajući, a trgovina i ulov ribe su snažno prisutni u ekonomiji nekih oblasti u kojima je prisutna.
Riba crveni zubatac u kulnarstvu
Ova riba je izuzetno popularna u kuhinji mnogih naroda, zato što je njeno meso delikatno i nežno kao struktura gusto i ukusno i sa blagom roze bojom. Nedostaje joj nametljiv miris ribe i kao ostale ribe grabljivice, gotovo da nema kosti.
Dragocena riba crveni zubatac se smatra jednim od najboljih ribljih delikatesa napravljenih na roštilju.
Konzumiraju se dve vrste - ulovljene divlje ribe u moru i uzgajane na farmama riba. Divlje su na početku cenovnog ranga, dok su one koje se uzgajaju na specijalizovanim farmama skuplje.
Kako se pravi i servira riba crveni zubatac?
Riba je sa krljuštima i zato se ona čisti, a koža se čuva. Crveni zubatac se pravi sa biljkama, peče se na roštilju i poslužuje se garniran dresingom od limuna i maslinovog ulja.
Takođe, može da se dinsta i da se napravi riblja čorba od njega.
Odgovarajući garnirung uz ribu crveni zubatac je povrće. Bez obzira na to koja metoda pripreme je u pitanju, važno je da se sačuva ukus ribe.
U Republici Koreji je poslužuju takođe pečenu sa salatom od majoneza. Toliko je popularna da se smatra jednim od ukusa koji predstavljaju zemlju.
Kod nas je poznata kao grčka riba i pravi se i poslužuje se u varijantama koje su popularne u Grčkoj - pre svega na roštilju sa citrusima i povrćem. Izbor je obično sa podlogom od povrća, sa morskom solju i limunom, u slanoj kori. Poslednja varijanta se obično poslužuje sa sosom od brašna, biljkama, citrusima i belancem jajeta.
Sve mogućnosti za pravljenje su ukusne i veoma korisne, zato što je riba crveni zubatac zdrav predlog.
Odgovarajući začini za crvenog zubatca su majčina dušica, peršun, beli luk, divlji i mladi luk, crni biber, ruzmarin, menta, mirođija i naravno, maslinovo ulje.
Odgovarajući napici prilikom posluživanja crvenog zubatca
Uz delikatno riblje meso idu delikatna vina - bilo da su to bela ili crvena. Izbor zavisi od način spremanja ribe. Takođe, može da se posluži i sa hladnim pivom. Tipična grčka mastika i uzo su takođe odgovarajući uz ribu.
A ukoliko tražite ukusne ideje kako da skuvate crvenog zubatca, pogledajte ove recepte za crvenog zubatca. Ukoliko želite dijetalnijo jelo, bacite pogled na naše recepte za pečenu ribu.
Komentari