Stručnjaci kažu da loše raspoloženje, pa čak i neki psihijatrijski simptomi mogu biti dokaz nedostatka vitamina u telu. Tačnije i najčešće govorimo o vitaminima B grupe.
Pokazalo se da vitamin B12 igra ulogu u biohemijskoj ravnoteži mozga i utiče na procese odgovorne za raspoloženje i niz drugih funkcija. Na primer, nizak nivo vitamina B12 može biti povezan sa depresijom. Štaviše, nedostatak B12 može izazvati skoro sve psihijatrijske simptome, od anksioznosti i panike do depresije i halucinacija.
Studija objavljena u Nacionalnoj medicinskoj biblioteci SAD-a otkrila je da su pacijenti sa depresijom u studiji imali i nizak nivo folne kiseline i nizak nivo vitamina B12.
Moguća veza između lošeg raspoloženja i nedostatka B12 može biti efekat vitamina B12 na nivoe serotonina u mozgu, a zauzvrat, nizak nivo serotonina može dovesti do depresije.
Ostali simptomi uzrokovani nedostatkom B12:
- iscrpljenost ili umor;
- ubrzan rad srca;
- teškoće u koncentraciji;
- konfuzija ili poremećeno razmišljanje;
- vrtoglavica.
Glavni razlog za nedostatak vitamina B12 je taj što ga naše telo ne proizvodi dok on pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, održavajući zdravlje ćelija u nervnom sistemu i DNK.
Nedostatak vitamina B12 može izazvati neprijatne simptome kao što su gubitak pamćenja, gubitak koordinacije, pa čak i oštećenje nervnog sistema.
Simptomi nedostatka B12 mogu se pojaviti na noktima. Prema rečima lekara, stanje se oseća promenom boje nokatne ploče.
Neuobičajena boja i stanje jezika mogu biti znak nedostatka vitamina B12. Konkretno, pojava malih čireva u ustima signalizira problem.
Komentari