Gotove prezle i smese za pohovanje se prodaju u svakoj prodavnici, ali prezle koje ste pripremili sopstvenim rukama su mnogo ukusnije. Treba vam hleb, koji je star jedan ili dva dana.
Hleb se iseče na kriške, a kriške na trake. Suše se u mikrotalasnoj pećnici na režimu roštilja osam do devet minuta.
Izlomite ih na male komade i sameljite u mašini za hranu. U nedostatku mašine, koristi se stari provereni metod - raspoređuju se po novinama i gnječe se staklenom flašom kao valjkom.
Prezle se koriste za pravljenje mnogih prženih i pečenih jela od mesa, povrća i ribe. Domaće prezle se mogu pripremiti na sledeći način: hleb, prethodno isečen na tanke kriške, suši se u rerni, ali bez promene boje.
Uz pomoć oklagije, hleb se izmrvi na sitno, zatim se dodaju različite vrste začina i soli po želji, koje se dobro izmešaju sa prezlom.
Možete da napravite domaće prezle od različitih vrsta hleba - raženog hleba, tipskog hleba i belog hleba, tako što ćete nekoliko kriški svake vrste iseći na trake i osušiti ih u rerni.
Kriške se suše na oko 100 stepeni, stalno otvarajući vrata da ne izgore. Kada se osuše, možete ih pretvoriti u prezle koristeći drveni tučak i avan. Od osušenog hleba lako ćete napraviti prezle tako što ćete propustiti kroz mašinu za mlevenje mesa.
Raženi i tipski hleb pogodni su za prezle intenzivnijeg i bogatijeg ukusa, ali su mrvice prilično tamne.
Prezle se takođe prave i sa uljem. Rerna se zagreva na 150 stepeni. Stavite pleh sa isečenim kriškama u zagrejanu rernu. Pospite sa nekoliko kapi ulja po ukusu.
Pecite deset minuta, okrenite kriške i pecite još deset minuta. Začini se dodaju po ukusu pre mlevenja prezle - sitno seckani beli luk ili sitno seckani bosiljak.
Grube prezle su pogodne za pohovanje piletine i ribe, sitno mlevene mrvice se koriste za mesne filete i proizvode od mlevenog mesa. Čuvajte prezle u hermetički zatvorenoj tegli.
Komentari