Jedva da postoji neko drugo piće koje bi se moglo koristiti kao efikasan lek i istovremeno piti samo iz zadovoljstva. Nekoliko stvari koje treba znati o pravilnom čuvanju čaja:
- Stavite biljku u zatvorene i apsolutno suve posude. Pogodne su kutije od drveta, specijalnog lima i porcelana, kao i višeslojne kesice otporne na svetlost. Sve posude u kojima čuvate čaj treba koristiti samo za njega, kako ne bi narušili aromu biljke.
- Čuvati na hladnom i tamnom mestu, daleko od svetlosti, sunca i toplote.
- Čaj je najbolje čuvati u malim količinama, vodeći računa da pri otvaranju kutije ne prodre vlaga ili para.
- Dobro čuvan čaj može zadržati svoj kvalitet do pet godina. A zeleni čaj gubi aromu sporije od crnog čaja.
Uz pažljivo sušenje, aktivni sastojci se gotovo ne menjaju. Ovo je prirodni proces očuvanja.
Čaj je najčešće piće na svetu. U mnogim zemljama ispijanje čaja pripada kulturi nacije. U zen budizmu, to je neizostavni deo verske ceremonije. A posebno u Engleskoj i zemljama Britanskog Komonvelta, ispijanje čaja je gotovo sveta dugogodišnja tradicija. Međutim, ljudi i dalje premalo znaju o čaju i izuzetno zanimljivoj biljci čaja.
Zanimljiva je činjenica da je stimulativni efekat čaja posledica alkaloida kofeina, koji je povezan sa taninima (flavonolima). Pošto se kofein dobro rastvara u vrućoj vodi, skoro sva količina sadržana u biljci se oslobađa u čaj u prvih 1-2 minuta nakon pripreme.
Stoga, kada ostavite čaj da se natapa samo minut ili dva, dobijate napitak sa visokim sadržajem kofeina koji se veoma brzo apsorbuje u telu. Kofein ima stimulativni efekat na centralni nervni sistem i funkcije mozga.
Pročitajte takođe:
- kada koji čaj da pijemo;
- osnovna pravila za pripremu čaja;
Komentari