Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Neobična korist kiselog kupusa

Neobična korist kiselog kupusa

Jana G.Jana G.
Početnik
182
Cela glavica kiselog kupusa

Hrskavi i kiseli kupus trijumfalno korača kroz vekove i neopozivo je prisutan na našoj trpezi. Širom sveta ga koriste različite kulture. Postoje hiljade recepata i metoda pripreme, ali rezultat je da svi cene ukus i koristi kiselog kupusa.

Međutim, postoje osnovna pravila za pripremu kiselog kupusa kojih se morate pridržavati da bi proces fermentacije tekao kako treba i da na kraju uživate u nečemu ukusnom i zdravom.

Najbolje je koristiti stakleno ili emajlirano posuđe, a ni u kom slučaju plastično ili pocinkovano. Za pritiskanje je pogodan granitni kamen ili puna staklena posuda, ali ne i metalni proizvodi.

Gotov kiseli kupus se čuva na temperaturi između 0-2 stepena. Nije poželjno zamrzavati ga, jer postaje mekan, menja boju u bež i gubi korisna svojstva.

Mora se voditi računa da tokom skladištenja kupus bude potpuno prekriven sokom, inače počinje da tamni i menja ukus. Kada kupus nije u soku, vitamin C koji se nalazi u njemu počinje da se razgrađuje.

Kiseli kupus je veoma bogat vitaminima. Samo dvesta grama pokriva skoro polovinu dnevnih potreba za vitaminom C. Kupus sadrži i vitamin B6, koji pomaže da se proteini bolje apsorbuju, pa se preporučuje da se služi kao prilog jelima od mesa.

Osim vitamina, kiseli kupus sadrži i veliku količinu nikotinske kiseline, koja obezbeđuje normalan tok vitalno važnih ćelijskih procesa i daje kosi sjaj i čvrstoću noktiju.

Takođe sadrži mnogo mikro elemenata kao što su kalijum, gvožđe, magnezijum, cink. Kiseli kupus je odlično profilaktično sredstvo protiv čireva na trbušnom zidu i dvanaestopalačnom crevu.

Struktura kupusa pospešuje bolje varenje i poboljšava mikrofloru želudačnog trakta. Generalno, jača imunitet i reguliše metabolizam. Takođe ima lekovito dejstvo na bolove u stomaku.

Koristan je i kao način održavanja naše figure. Njegov kalorijski sadržaj je niži čak i od niskokaloričnog svežeg kupusa. Istovremeno, kada se konzumira, stvara osećaj sitosti. Tartronska kiselina sadržana u kupusu sprečava pretvaranje šećera i drugih ugljenih hidrata u masti.

Iako je korisnost kiselog kupusa neosporna, treba biti oprezan kada ga koristite ako imate povećanu kiselost želuca, bolest pankreasa, zatajenje bubrega, kamen u žuči ili hipertenziju.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest