Sir je bogat kalcijumom, fosforom i cinkom, kao i mikro elementima koji pomažu u obnavljanju kiselosti u ustima. Kvaliteti prikupljeni u njemu pomažu u izgradnji koštanog tkiva. Uopšteno govoreći, kalcijum je element koji je težak za varenje. Međutim, u siru je u obliku kalcijum laktata, zbog čega se lako apsorbuje.
Najveći sadržaj povoljnih kvaliteta sira je u mladom siru, jer u bilo kojoj drugoj verziji prerađenog na neki način, određeni element smanjuje njegova svojstva ili potpuno nestaje. Mladi sir je takođe koristan za osobe sa dijabetesom, jer ima mnogo proteina i malo ugljenih hidrata.
Mladi sir se takođe naziva nezrelim sirom ili svežim sirom. Pravi se od fermentisanog mleka sa enzimima, a zatim se surutka iscedi. Od zgrudvanog dela koji ostane pravi se sir. Treba imati na umu da mladi sirevi imaju veći sadržaj vlage, zbog čega se brzo kvare.
Mladi sirevi su slični po ukusu i teksturi. Mogu se naći ne samo u specijalizovanim prodavnicama mlečnih proizvoda, već iu najobičnijim prehrambenim lancima.
Kada osoba ima intoleranciju na kravlje mleko, to nije problem. Može da jede sir od mleka drugih životinja - kozjeg, ovčjeg, pošto je upotreba sira obavezna za sve.
Kozji sir ima jači miris od kravljeg i smatra se masnim. Ovčiji, pak, ima specifičan ukus, ali je upravo zbog toga veoma cenjen.
Enzimi i bakterije sadržane u madom siru su održive samo kada se koriste u svežem stanju. Korišćenje više temperature obrade ih ubija.
Konzumacija raznih sirovih sireva hrani i jača organizam.
Mladi sir:
- Snižava holesterol i sprečava gubitak koštanog tkiva;
- Obezbeđuje digestivnom traktu korisne bakterije i mlečne kiseline koje štite od bolesti i pomažu u lakšem varenju hrane;
- Povećava sadržaj vitamina B i C tokom fermentacije;
- Svojstva mleka bolje apsorbuju osobe netolerantne na laktozu jer se većina pretvara u mlečnu kiselinu;
- Povećava enzim koji doprinosi varenju.
Komentari