Leblebija je izuzetno korisna. Bogata je proteinima i čini čuda za popravku ćelija. Ogromne količine vitamina E i cinka u njoj poboljšavaju funkcije imunog sistema, a izoflavoni sadržani u brašnu štite organizam od tumora.
Leblebija je ukusna, bogat izvor proteina, folata, gvožđa, bakra i cinka, što je čini visoko preporučenom hranom za trudnice i mlade bebe.
Sada smo sigurni da smo vas uverili koliko je leblebija korisna. Pre nego što je uvrstite kao stalni element na svoju trpezu, pokazaćemo vam kako je lako od nje napraviti svoje brašno. Tako ćete biti sigurni da na svom stolu imate kvalitetan proizvod, bez štetnih aditiva.
Najteži deo pravljenja brašna od leblebije je zapravo pronalaženje sušene (ne pečene) leblebije. Naravno, brašno se može praviti i od pečene leblebije, ali tada je ukus intenzivniji, a većina recepata koji uključuju ovaj proizvod zahtevaju brašno od sirove leblebije.
Brašno od pečene leblebije
Da biste napravili brašno od pečene leblebije, takođe su vam potrebne suve semenke. Polažu se u tankom sloju na papir za pečenje. Pecite ih u zagrejanoj rerni na 180 stepeni 15 minuta dok ne dobiju zlatnu boju. Koristi se samo sušena leblebija. Ako koristite kuvanu ili konzerviranu, na kraju ćete dobiti pire od leblebije, ali ne i brašno.
Nakon što izvadite leblebiju iz rerne, ostavite je da se ohladi oko 30 minuta. Zatim vam je potreban mlin za začine, procesor hrane ili mlin za kafu. Stavite zrna u malim količinama kako bi se bolje samlela. Ako smesa nije glatka, lagano je proverite i prosejte da biste uklonili velike grudvice i komade.
Brašno od sušene leblebije
U suštini pravljenje brašna od sušene leblebije je isto, ali samo preskočite deo pečenja. Kada završite, sada imate zdrav proizvod koji možete bezbedno da date svojoj bebi, posebno ako joj hrana sa pšeničnim brašnom nije prikladna.
Komentari