Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Maltodekstrin - otrov ili ne?

Maltodekstrin - otrov ili ne?

Galina IvanovaGalina Ivanova
Početnik
75
maltodekstrin

Danas u sastavu mnogih prehrambenih proizvoda (i ne samo njih) možete videti aditiv za hranu, nazvan maltodekstrin. Za mnoge ovo ime izaziva negativne emocije, jer je ova supstanca praktično nepoznata korisnicima i čini im se da je štetan aditiv. Ali šta je istina i da li je ovaj dodatak štetan za naše zdravlje?

Maltodekstrin – otrov ili ne?

To je biološki aktivan dodatak ishrani, koji je beli ili kremasto beli prah srednje slatkog ukusa. U svakodnevnom životu maltodekstrin je poznat i kao melasa. Proizvod se dobija fermentacijom kukuruza ili krompirovog skroba, ređe pšenice ili pirinča.

Koristi se u obliku praha, odnosno kao prirodni zaslađivač umesto šećera u pecivu, hrani za bebe, dijetalnoj hrani i konditorskim proizvodima. Takođe, supstanca ima sledeća svojstva:

- pomaže u zgušnjavanju i emulgovanju hrane;

- poboljšava rastvorljivost rastvorljivih namirnica;

- usporava proces oksidacije.

U industriji je maltodekstrin veoma koristan, odnosno koristi se u proizvodnji pekarskih proizvoda, sladoleda, kobasica i mesnih prerađevina, začina, soseva i nekih pića.

Pored toga, voće se ponekad prska rastvorom maltodekstrina, jer štiti od oštećenja insekata i pomaže da ostane sveže tokom transporta. Prema istraživanjima, supstanca je korisna i za organizam.

- poboljšava apsorpciju mnogih namirnica;

- pomaže boljem varenju;

- pozitivno utiče na rad creva;

- sprečava zatvor;

- smanjuje nivo holesterola u krvi;

- obezbeđuje telo energijom, pošto ova supstanca spada u brze ugljene hidrate, odnosno nakon konzumiranja brzo se apsorbuje u krvotok i snabdeva telo potrebnom energijom;

- pomaže u uklanjanju toksina, soli teških metala i radionuklida iz tela. Vlakna supstance "hvataju" štetne materije i uklanjaju ih iz tela kroz creva. Dodatni efekat čišćenja postiže se poboljšanjem rada creva;

- prisiljava jednu vrstu organizma da proizvodi sopstveni insulin.

Nedostatak insulina dovodi do razvoja dijabetes melitusa, a ugljeni hidrati kao što je maltodekstrin u prahu, ulazeći u krv, izazivaju proizvodnju sopstvenog insulina, što pomaže u sprečavanju dijabetes melitusa.

Sportisti i bodibilderi koriste ovaj dodatak ishrani kao dodatni izvor energije koji pomaže brzom oporavku nakon treninga. U prodavnicama sportske ishrane možete kupiti čisti maltodekstrin u prahu za pravljenje koktela. Dobro se rastvara u vodi i voćnim sokovima, a najbolje je sve izmešati u posebnom šejkeru.

Dobijeni šejk se može popiti pre treninga kako bi telo obezbedilo energiju ili posle, kako bi mišići dobili potrošene ugljene hidrate i glikogen.

Maltodekstrin nije doping lek, jer se nalazi u mnogim namirnicama. Međutim, kokteli sa njim se ne preporučuju sportistima, koji žele da postignu povećanje mišićne mase.

Štetnost za organizam

maltodekstrin štetnost

- proizvod može izazvati alergijsku reakciju. Prema studiji iz 2013. godine, supstanca izaziva gastrointestinalne smetnje kao što su nadimanje, gasovi i dijareja. Neki učesnici studije su iskusili osip na koži, koprivnjaču i iritacije kože;

- potiskuje rast probiotika, koji su posebne korisne bakterije neophodne za zdravo varenje. Maltodekstrin inhibira delovanje ovih bakterija, što dovodi do poremećaja normalnog varenja hrane;

- podiže šećer u krvi jer je uglavnom ugljeni hidrat i ima visok glikemijski indeks. Posebno je opasan za dijabetičare i gojazne osobe. Visok GI (glikemijski indeks) ovih ugljenih hidrata izaziva oštar skok šećera u krvi;

- ako je maltodekstrin u prahu dobijen iz pšeničnog skroba, onda može biti opasan za osobe sa netolerancijom na pšenični gluten. Mogu imati poremećaje varenja, kožne reakcije i druge simptome netolerancije.

Maltodekstrin je zdravija zamena za šećer. Idealan je za sportiste jer obezbeđuje ćelijama tela neophodnu energiju i ugljene hidrate.

Međutim, treba biti oprezan sa njegovom upotrebom - na kraju krajeva, supstanca može uticati na povećanje telesne težine i izazvati nakupljanje telesne masti.

Pogledajte takođe u kojim namirnicama ima maltodekstrina.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest