Obični kiseljak je višegodišnja biljka koja vizuelno ima sledeće karakteristike:
- dugački listovi u obliku strelice.
- jarka, smaragdna boja.
Postoje 4 različite vrste kiseljaka:
Iako postoji mnogo vrsta kiseljaka (sve imaju sličnu boju, teksturu i oštar ukus), najčešći oblici koji se koriste u kuvanju su francuski i baštenski kiseljak.
Većina biljaka koje su jednostavno označene kao „kiseljak“ u prodavnici su baštenski kiseljak (poznat i kao obični kiseljak). Postoji nekoliko drugih uobičajenih vrsta kiseljaka koje se mogu pronaći na tržištu ili da rastu u divljini:
Francuski kiseljak (Rumek Scutatus) - kulinarska biljka poreklom iz Francuske, koja se obično koristi u salatama. Francuski kiseljak ima manji sadržaj oksalne kiseline od običnog kiseljaka i stoga ima nešto blaži kiselkast ukus.
Ovčiji kiseljak (Rumex acetosella) - poznat i kao crveni kiseljak, poljski kiseljak i kiseljak korov, ova višegodišnja biljka se obično koristi u medicinske svrhe, ali se može koristiti i u kuvanju. Ovčiji kiseljak možemo prepoznati po malim listovima u obliku strelice koji rastu na uspravnom crvenom cvetnom stablu.
Divlji kiseljak, gajen na pašnjacima širom sveta, prepoznatljiv je po malim srcolikim listovima, koji podsećaju na detelinu.
Jamajčanski kiseljak (Hibiscus Sabdariffa) - višegodišnja zeljasta biljka sa ljubičastim nijansama. Jamajčanski kiseljak se najčešće koristi za pravljenje čaja od kiseljaka, koji je popularan na Karibima.
Sada kada znate koje vrste kiseljaka postoje, pogledajte neke ukusne ideje sa njim:
- pita sa kiseljakom;
- kaša od kiseljaka.
Komentari