Bonapeti.rs»Saveti»Sve o škampima - izbor, kako ih očistiti i koristi od njih

Sve o škampima - izbor, kako ih očistiti i koristi od njih

Sve o škampima - izbor, kako ih očistiti i koristi od njih

Jela od morskih plodova su još uvek retkost na našim trpezama. Uostalom, često ne znamo kako da pripremimo neke namirnice, pa ne želimo da kupujemo skupe proizvode kako ne bismo bacali novac.

Iako u prodavnicama možete kupiti gotove škampe, mnogo su ukusniji sveži koje sami očistite. Istovremeno, glave i oklop se mogu koristiti za pravljenje mirisnog bujona koji je koristan za mnoga egzotična jela, na primer tajlandske supe.

Kako da oljuštite škampe, objasnićemo korak po korak.

Vrste škampa

Škampi se razlikuju po veličini, boji i obliku. Najpopularnije vrste su crvena i siva, ali se nalaze i smeđe, žute, zelene i kremaste vrste. Razlike u nijansi se, međutim, uglavnom odnose na nedovoljno pečeno, neprikladno meso. Da biste jeli škampe, oni se moraju skuvati, pri čemu skoro sve vrste menjaju boju u bledo ružičastu, crvenu ili narandžastu.

Popularna sorta su tigrasti škampi, koje su jedna od najvećih sorti, koje se nazivaju i kraljevski škampi. Druge popularne vrste u prehrambenoj industriji su beli i argentinski škampi.

Koje škampe da kupite - zamrznute ili sveže?

Škampi se najčešće kupuju zamrznuti. Oni koji se prodaju sveži u prodavnicama se često odmrzavaju pre izlaganja. Nema smisla žaliti što su zamrznuti, jer su škampi jedna od onih namirnica koja odlično toleriše ovaj proces. Ovo je jedan od retkih metoda koji obezbeđuje njihov visok kvalitet, jer standardnim skladištenjem čak i na niskim temperaturama gube ukus i dobijaju neprijatnu kašastu konzistenciju.

Kada kupujete škampe, proverite da li na pakovanju ima natrijum metabisulfita, koji utiče na njihov ukus.

Pojava mekoće se javlja zbog činjenice da škampi sadrže aktivne enzime koji brzo razgrađuju proteine u njihovom mesu nakon što su uhvaćeni. Zamrzavanjem se ovaj proces usporava skoro na nulu. Ponekad se škampi takođe kuvaju pre nego što se prodaju i zamrznu - ovo je najefikasniji način da se deaktiviraju enzimi.

Nažalost, teško je utvrditi da li su škampi sveži pre kupovine. Ako je pakovanje providno, možete proveriti da li ima leda ili snega, što može značiti da su škampi delimično odmrznuti i ponovo zamrznuti.

Prilikom kupovine, pre svega, obratite pažnju na miris - ako je neprijatan, onda ih nemojte uzimati. Promena boje ljuske takođe znači da proizvod nije svež.

Zapamtite: sveži škampi treba da imaju sjajnu sivu školjku, crne i nezamućene oči. Ne treba da se deformišu - samo se savijaju tokom kuvanja. Smrznuti škampi treba da budu pokriveni providnim slojem leda ujednačene debljine po celoj površini.

Najbolje je ako su veliki, onda bolje podnose zamrzavanje.

Različite hemikalije se dodaju škampima kako bi se očuvala boja ili usporilo propadanje proizvoda. One mogu doprineti čudnom ukusu.

Kako oljuštiti zamrznute škampe

Vreme odmrzavanja treba da bude kratko. Ali ne treba ga veštački ubrzavati prekomernim porastom temperature. Idealan medijum za odmrzavanje škampa je hladna voda, čija velika gustina promoviše brzu razmenu toplote. Nekoliko minuta je dovoljno za odmrzavanje škampa srednje veličine. Alternativno, mogu se odmrznuti u ambalaži u frižideru, ali će to trajati duže zbog manje gustine vazduha.

Nakon odmrzavanja, možete očistiti škampe od ljuske ili ne. Hitinska ljuska sadrži različite ukuse koji mogu poboljšati ukus kuvanih škampa. Takođe hvata sokove koji cure iz mesa tokom kuvanja. Međutim, škampi u ljusci se kuvaju malo duže.

Hajde da prođemo kroz svaki korak čišćenja škampa:

1. Okrenite glavu prstima ili je odsecite nožem. Ovo se mora uraditi pažljivo kako se ne bi izgubila crvena boja - astaksantin, koji je vredan antioksidans i sadrži vitamine A ili E. Njemu škampi duguju svoju crveno-ružičastu boju nakon kuvanja;

2. Ljuska se može ukloniti sa vrha ili repa povlačenjem unazad nožem. Pažljivo je uklonite kako ne biste oštetili meso;

3. Nežno povucite noge da biste ih uklonili. Lako se odvajaju od škampa;

4. Uklonite donju liniju. Duga crna linija prolazi niz donju stranu unutrašnjosti škampa. Linija je vidljiva golim okom, meso plitko isecite po dužini škampa i izvucite, na primer čačkalicom ili nožem;

5. Neophodno je ukloniti gornju liniju. Probavni sistem škampa je pun mulja sa morskog dna. Ostavljanje ove linije u mesu negativno će uticati na ukus jela. Pažljivo napravite plitak uzdužni rez i povucite traku;

6. Isperite oljuštene škampe vodom i osušite ih. Spremni su za dalju upotrebu;

Svi ostaci (osim creva): stavite glavu, noge i školjku u posebnu posudu. Od njih možete kuvati mirisni bujon, koji će postati osnova za sos ili supu.

Ostavite ljusku na škampima, ako nameravate da škampe pripremate na roštilju.

Kako oljuštiti sirove škampe

1. Prvi korak je uklanjanje glave. To se može uraditi nožem ili povlačenjem nežno, ali čvrsto prstima;

2. Podignite vrh oklopa prstom i držite rep drugom rukom. Sada ostaje samo snažno, ali nežno povlačenje da se meso ukloni iz ljuske;

3. Nakon što se telo očisti, ostaje da se uklone creva. Ako viri nekoliko milimetara, možete ga ukloniti prstima, ali je lakše koristiti čačkalicu ili štapić za ražnjiće. Držeći škampe uspravno, probušite ih i pažljivo izvucite creva.

Čišćenje škampa viljuškom

Ovaj metod je pogodan za gotove kraljevske škampe (nezgodno je čistiti male primerke viljuškom). Postupak, korak po korak:

1. Uzmite škampe bez glava. Pogledajte gde je nekada bila glava da uočite crnu prugu odmah ispod pancira (oklopa) na gornjoj strani;

2. Uzmite kuhinjsku viljušku sa dvostrukim zupcima i stavite je na traku;

3. Čvrsto uhvatite škampe i počnite da gurate zupce viljuške u šupljinu. Škampi će početi da se ispravljaju kako se zub pomera. Zbog pritiska, ljuska se lako odvaja od mesa. Kada ih očistite, vreme je da ih skuvate i jedete. Postoji mnogo recepata za pripremu škampa i mogu se jesti sirovi sa koktel sosom. Zapamtite da škampi ne zahtevaju mnogo vremena za kuvanje, samo 2-3 minuta;

Možete odrediti spremnost škampa po ružičastoj boji mesa.

Kako očistiti langustine

Langustini spolja podsećaju na velike škampe, a čiste se na sličan način:

1. Treba da počnete tako što ćete odvojiti noge od tela i oklopa koji pokriva meso. Ovo se mora uraditi pažljivo kako meso ne bi ostalo na oklopu. Konjski rep se može skinuti ili ostaviti;

2. Neophodno je ukloniti glavu, na primer, okrenuti je ili je odseći;

3. Kada vam ostane samo meso, potrebno je da uklonite crevni kanal koji je unutra (može da sadrži mulj i pesak). To je crni kanal koji ide duž tela sa zadnje strane langustina. Za ovaj zadatak, korisno je čačkalicom ili vrhom noža napraviti mali rez i ukloniti creva;

Kvalitet ukusa i koristi od škampa

Ako želite da uživate u ukusu svežih škampa, a ne da žvaćete nešto gumeno, znajte: važno je ne samo da ih pravilno zamrznete, već i da ih pravilno čuvate, kao i da ih pravilno transportujete. Ako je proizvod više puta zamrznut / odmrznut, izgubiće svoju delikatnu strukturu, ukus i, naravno, korisna svojstva.

Koristi od škampa su pre svega u sadržaju proteina, joda, aminokiselina i vitamina grupa "A" i "D". Stalnom konzumacijom visokokvalitetnih škampa možete poboljšati stanje koštanog i mišićnog tkiva, ojačati i učiniti plastičnijim zidove krvnih sudova, stimulisati funkcionisanje nervnog sistema i mozga.

Škampi su veoma korisni za štitnu žlezdu u deficitu joda i prevenciji bolesti povezanih sa tim.

U slučaju da je vaša aktivnost povezana sa produženim naprezanjem očiju, škampi će biti idealan proizvod, jer mogu da ublaže naprezanje očiju i stimulišu mikrocirkulaciju krvi i regionalnu cirkulaciju krvi.

Tehnologija kao što je šok zamrzavanje škampa omogućava vam da sačuvate korisna svojstva.

A ako nađete još škampa, možete pripremiti škampe sa pirinčem ili neke ukusne škampe na ražnjićima.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
Ukupno glasalo: 1
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji