Jedan od najpoznatijih začina na svetu je aleva paprika. Među kuvarima, aleva paprika je omiljeni začin, kako zbog jarko crvene boje koju daje jelima, tako i zbog svog bogatog, voćnog, a ponekad i ljutog ili dimljenog ukusa.
Dovoljno je svestrana da igra ulogu u bezbroj mešavina začina (pogodno za oblaganje mesa alevom paprikom), kao i da bude omiljeni preliv za krompir salatu, kuvana jaja i još mnogo toga.
Šta je oblaganje mesa alevom paprikom
Aleva paprika pomešana sa drugim začinima se takođe koristi za oblaganje mesa alevom mamprikom. Na primer, ako se promešaju, 2 kašike slatke aleve paprike, 2 kašike tucane aleve paprike, 2 kašike sušenih začina (mešavina šargarepe, luka, paprike, praziluka, peršuna), 1 ravna kašika soli, 1 kašika čipsa od belog luka, 1 kašika karija, 1 kašičica mlevenog đumbira, 1 kašičica mlevenog korijandera, 1 kašika kumina, sve to čini odličnu kombinaciju začina za oblaganje mesa u začine.
Popularni su recepti za paprikom obloženu slaninu, paprikom obloženu svinjetinu, paprikom obloženu piletinu.
Od čega se pravi aleva paprika?
Aleva paprika se pravi mlevenjem različitih vrsta suvih paprika. Raznolikost sorti paprike i način na koji se obrađuje utiču na njenu boju i ukus, u rasponu od jarko crvene do tamno braon i obuhvata slatke, ljute i dimljene ukuse.
U Mađarskoj se aleva paprika smatra nacionalnim začinom i glavni je sastojak najpopularnijeg jela kao što je gulaš (janija od govedine i povrća).
U Španiji, aleva paprika je poznata kao Pimenton. Generalno se smatra da španska aleva paprika ima manje intenzivan ukus od mađarske aleve paprike i takođe se prodaje u nekoliko varijanti, uključujući slatku, ljutu i dimljenu. Dimljena alerva paprika se pravi od sušenih paprika na otvorenoj vatri, koja daje dublji, dimljeni ukus, a koristi se u pripremi španskog čoriza (kobasica) i paelje (pirinač kuvan sa šafranom i regionalnim sastojcima) .
Komentari