Vermut je jedno od onih tajanstvenih pića, koja nisu toliko univerzalno rasprostranjena i omiljena od svih. Za razliku od viskija ili vina, onih koji vole vermut i koji znaju uz šta i kako se on pije nema mnogo. Zbog toga ćemo danas malo podići zavesu i govorićemo vam malo više o njemu.
Prema definiciji, vermut je jako aromatično vino ili prostije rečeno - vino u koje je dodat brendi i koje je aromatizovano biljkama i začinima. Na tržištu se mogu pronaći dve osnovne vrste vermuta - crveni vermut, koji dolazi iz Italije i beli vermut iz Francuske, koji se određuje kao suvi vermut.
Nećete videti nikoga da poslužuje vermut sa salatom, bilo da je on beli ili crveni. To je tako, jer u stvari vermut nije piće koje se poslužuje uz hranu, već je više aperitiv, poslužuje se pre obroka ili nakon njega. Vermut nakon obroka se obično poslužuje uz voće.
Prihvatljivo je čak da poslužite vermut u ranijem delu dana, jer je vermut iz kategorije all day drinks, t.j. odgovara bilo kojem dobu dana.
Tradicija i praksa kažu da suvi vermut treba da se posluži u čašama za viski sa malo leda. Slatki vermut (crveni) može se poslužiti čist, ali je bolji kada se posluži miksovan sa jakim alkoholnim pićima kao što su džin, vodka ili konjak, sa dodatkom malo limunovog soka ili režnjem pomorandže.
U praksi, vermut je osnovni sastojak najpopularnijeg koktela na svetu - Martinija. Martini se priprema od nekoliko delova džina i jednog dela vermuta.
I ne na poslednjem mestu, moramo da kažemo da vermut nije dobro poslužiti uz jelo, ali da je on verni pomoćnik svakog kuvara.
Mala količina vermuta doneće neverovatan ukus i miris jelu od sočiva, a suvi vermut je najvažnija dopuna u receptima za losos sa citrusima ili u Francuskoj supi od luka.
U praksi, vermut može da zameni vino u svakom receptu, koji traži vino, a pri tome će rezultat biti i ukusniji.
Komentari