Dolaskom proleća izlaze i prvi listići zelja. Ono je ukusno, korisno, a na selu ga ima u skoro svakom dvorištu ili bašti.
Zelje sadrži gvožđe, vitamine i zbog toga se preporučuje kod anemija. Mogu da se pripremaju janije sa zeljem, može da se peče u rerni, da se kuva kao čorba sa pirinčem, da se priprema zelje sa jagnjetinom, zelje sa piletinom, svinjetinom i na još mnogo drugih načina, na koji se može uključiti u našu ishranu.
Korisno zelje se preporučuje kao diuretik, za poboljšanje varenja hrane, kod anemije, pomaže kod zatvora, pa čak i kod raka.
Korisnih osobina ima mnogo, ali osobe koje imaju sklonost ka formiranju kamena u bubregu treba da budu pažljive sa njegovom konzumacijom.
Za jednu domaćicu-početnicu dobro je da zna kako da očisti zelje. Ta operacija je veoma jednostavna, ali je važna, kako u vaše jelo od zelja ne bi ubacili i žile iz stabla.
U veliku posudu stavite listove zelja, koje ste ubrali ili kupili i prelijte ih vodom. Dobro je da ih ostavite u vodi oko 20 minuta, kako bi sve nečistoće u vidu peska ili zemlje otpale. Operite listove pod tekućom vodom i dobro ih ocedite. Možete da perete i list po list - vaš izbor je kako ćete oprati i očistiti zelje.
Dolazi red da se uklone debele žile i stabla iz listova. One su tvrde, ne kuvaju se i nisu omiljene, zbog toga ih pažljivo očistite.
Možete da dinstate očišćeno zelje, da kuvate čorbu, da pravite zeljanicu, da ga stavite u omlet ili bili koje drugo jelo po vašem izboru.
Ako imate veću količinu zelja, možete da ga sačuvate u kesama u frižideru ili da blanširate zelje, ocedite ga i čuvate u kesama u zamrzivaču za zimske dane, kako bi imali ovo fantastično lisnato povrće.
Ima mnogo vrsta zelja, a najčešće se koristi obično, livadsko zelje. Vodite računa, postoji i vrsta zelja koja je toksična. Obe vrste liče, ali nisu iz iste porodice, pa budite pažljivi.
Komentari