Prema rezultatima nedavnog kineskog istraživanja, koji su spomenuti i u Dejli mejlu, ako umesto kečapa jedete čili sos, bićete zdraviji. Ovo istraživanje je pokazalo da ljute namirnice blagotovorno deluju na organizam.
Eksperimenti sprovedeni od strane specijalista sa univerziteta u Henanu su pokazali da materije koje se nalaze u ljutom sosu - kapsaicin i gingerol čuvaju organizam, a čak i smanjuju rizik od pojave raka.
Pokazalo se da kapsaicin, koji doprinosi ljutom ukusu sosova, je prirodno sredstvo za prevenciju nastanka zloćudnih ćelija, a supstanca gingerol, koju sadrži i đumbir, može naterati ćelije tumora da nestanu same od sebe, tj. da se samounište.
Konzumiranje pikantne hrane je korisno za zdravlje, ali, naravno, i sa njima ne treba preterivati i ne treba ih konzumirati svakog dana. Ljut ukus može iziritirati sluzokožu želuca i creva.
Ali ako s vremena na vreme jedete ljutu hranu, ubrzaćete metabolizam, a zbog vrućeg efekta koji je karakterističan za ovu vrstu hranu, vaše telo će lakše razdrađivati masti. Pri konzumiranju ljute hrane, temperatura tela se povećava.
Ljute namirnice blagotvorno deluju i na srce, jer snižavaju nivo lošeg holesterola, koji se smatra glavnim uzročnikom kardiovaskularnih oboljenja.
Pikantna hrana podstiče cirkulaciju krvi i normalizuje krvni pritisak.
Naučna istraživanja su pokazala da zemlje u čijim nacionalnim kuhinjama preovladava ljuta hrana imaju manji stepen infarkta i moždanog udara.
Kapsaicin koji se nalazi u ljutim paprikama se smatra prirodnim lekom za prehladu i grip. A, takođe, njihov pikantan ukus čini paprike odličnim sredstvom za olakšavanje i ublažavanje simptoma astme, bronhitisa, upale sinusa i drugih respiratornih oboljenja.
Komentari