Sa kinoom može da se napravi svašta - možete da napravite neki garnirung ili da je jedete umesto paste ujutru za doručak. Poreklo ove žitarice su Andi, a kod nas postaje sve popularnija poslednjih godina, posebno mnogo je koriste ljudi koji preferiraju da se hrane zdravo.
Možemo sresti kinou kao dodatak različitim jelima u restoranima, ali kako da je pripremimo kod kuće i čemu najviše odgovara da je dodamo?
Da bi pripremili nešto s ovim zrnevljem, prvo treba da ga nakvasimo na tri sata, nakon čega bacimo vodu i spremni smo za suštinski deo. Za ta tri sata od njih će se odvojiti materije kojima je zrnevlje pokriveno - one imaju gorak ukus i dobro je da se bace.
Osim toga obim će im se dosta uvećati - isto kao pri natapanju pasulja ili sočiva. Drugi način da pripremite kinou za kuvanje - treba da je skuvate desetak minuta, nakon kojih je isperete dobro s vodom, da ode gorak deo od semena.
Sa kinoom mogu da se naprave najrazličitiji recepti - na primer možete da zamenite pirinač iz različitih jela i dodate ovo seme. Možete takođe da napravite hleb od kinoe - umesto brašna da koristite seme.
Idealna za pravljenje različitih salata, kaša i supa - jer ima osobenu konzistenciju, mnogo podseća na kuskus. Možete da napravite mnogo interesantnih jela - neophodno je samo da upotrebite malo maštu.
Kinoa sa povrćem
Neophodni sastojci: 1 šolja kinoe, mala glavica luka, 2-3 čena belog luka, 3 šargarepe, 15 maslina bez koštica, 10 pečuraka, biber, bosiljak, so, masnoća, voda.
Način pripreme: Isecite luk, beli luk i šargarepu i izdinstajte u malo masnoće, nakon toga dodajte iseckane pečurke i masline. Nakon što ste prethodno nakvasili semenje i nakon što je prošlo određeno vreme, procedite ga i dodajte u povrće. Dodajte začine po ukusu i prelijte vodom - ostavite da provri 10 minuta i isključite ringlu. Servirajte dok je jelo toplo, najbolje sa salatom od paradajza, sira i bosiljka.
Komentari