Bonapeti.rs»Saveti»Kako da sačuvamo vitamin C prilikom kuvanja povrća?

Kako da sačuvamo vitamin C prilikom kuvanja povrća?

Stanislava ValkovaStanislava Valkova
Inovator
224046
Kako da sačuvamo vitamin C prilikom kuvanja povrća?

Vitamin C, poznat i kao askorbinska kiselina je vitamin, koji ima izuzetno biološki značaj važnu funkciju. Neophodan je za svaku živu ćeliju.

Korisni vitamin nosi vodonik i učestvuje u svim procesima oksidacije i redukcije . Aktivno učestvuje u metabolizmu proteina i formiranju vezivnog tkiva, a posebno kostiju i zuba. Pored toga, askorbinska kiselina je antioksidant, odnosno štiti ćelije od oštećenja slobodnih radikala.

Namirnice sa vitaminom C su uglavnom agrumi, začinsko bilje, povrće (paprika, brokoli, kupus, paradajz, krompir).

Ovaj vitamin je nestabilan na toploti, usled čega proces kuvanja (termička obrada, kao što je kuvanje, dinstanje, prženje itd.) dovodi do njegovog delimičnog ili potpunog uništenja, u zavisnosti od trajanja i agresivnosti vrste toplotne obrade primenjene na proizvode. Dakle, kuvana hrana sadrži mnogo manje vitamina C nego sveža.

Povrće treba da bude sveže. Važno je da se čuva na hladnom, vlažnom i tamnom mestu kako se ne bi isušilo. Čišćenje i sečenje povrća treba obaviti neposredno pre termičke obrade. Ako se povrće jede sirovo, kao što je salata, treba ga narezati neposredno pre serviranja.

Isto važi i za pripremu voćnih sokova kako bi se izbeglo uništavanje vitamina C od strane kiseonika u vazduhu.

Prilikom čišćenja nekog povrća, poput krompira ili šargarepe, površinski sloj treba da se skine veoma tanko.

Oljušteno povrće ne treba potapati u vodu, jer voda oslobađa vitamine rastvorljive u vodi i minerale i tako gubi većinu vitamina.

Prilikom kuvanja povrće treba staviti u ključalu vodu, jer se na visokim temperaturama vitamin C čuva. Voda mora da pokrije povrće. Kuvajte dok povrće ne omekša i odmah ga sklonite sa vatre. Što se povrće više kuva, to više gubi vitamine.

Povrće ne treba blanširati, jer ako se isecka, gube se mineralne soli i vitamini rastvorljivi u vodi koji prolaze kroz vodu.

Jela od povrća poželjno je konzumirati odmah nakon kuvanja, inače posle dužeg stajanja gube vitamine.

Kada se ponovo zagreje, vitamin se potpuno gubi.

Kako da kuvate povrće koje se najčešće koristi?

Šargarepu pre kuvanja treba dobro oprati pod tekućom vodom i očistiti uz pomoć četke. Preporučljivo je da ne uklanjate gornji sloj, jer su tu karoten i mineralne soli. Kuvajte u malo vode u zatvorenoj posudi dok ne omekša.

Krompir omogućava veliku raznolikost u kuvanju. Dijetalno jelo je pire krompir. Prilikom kuvanja oljuštenog krompira za pire voda treba da ga prekrije tako da se pri kuvanju ono malo vode koja ostane iskoristi za pire.

Cvekla sadrži vitamin C, koji je otporan na tetmičku obradu. Pogodna je za pravljenje salate sa cveklom i supe sa cveklom.

Da bi se sačuvali vredni kvaliteti spanaća pri obradi, on dobro se opere bez potapanja u vodu. Stavite ga u posudu i kuvajte bez vode ili u vrlo maloj količini tečnosti. Najbolji način da pripremite spanać je da dinstate listove u malo masti.

Kupus treba kuvati na umerenoj temperaturi dok ne omekša. Previše kuvanja narušava njegov ukus i uništava vitamin C. Sok od svežeg kupusa je posebno koristan i sadrži puno vitamina C.

Vitamin C se manje razlaže kada kuvate povrće na pari u odnosu na kuvanje u vodi.

Vitamin C na 100 g namirnica

Crvena slatka paprika - 250 mg

Žuta slatka paprika - 150 mg

Prokelj - 120 mg

Beli kupus - 60 mg

Pasulj - 20 mg

Tikvice - 15 mg

Cvekla - 10 mg

Krastavci - 10 mg

Luk - 10 mg

Patlidžan - 5 mg

Krompir - 2 mg

Peršun - 150 mg

Da biste bili zdravi i lepi, jedite više voća i povrća. Dopunite zalihe u telu hranljivim materijama, pogotovo zato što imate šta da birate.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
Ukupno glasalo: 1
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji