Suvi pasulj se lako uzgaja i može se čuvati nakon berbe za zdravu i ukusnu hranu tokom cele zime u obliku našeg omiljenog čorbastog pasulja, gustog pečenog pasulja u rerni itd.
Postoje mnoge prednosti proizvodnje sopstvenih i jeftinih proteina na bazi povrća. Pasulj je bogat vitaminima B, mineralima i vlaknima.
Mahune pasulja se rašire na čistom i sunčanom otvorenom prostoru, gde se suše na vazduhu, povremeno se okreću da bi se pasulj ravnomerno osušio. Osušeni pasulj se sakuplja kada "zvecka" u mahuni. Tradicionalno, mahunarke su pričvršćene za stub od jednog do dva metra dok se uzgajaju.
Osušeni pasulj zahteva da se pasulj ukloni iz mahuna. Za male količine, to možete učiniti ručno otvaranjem mahuna. Zrna treba očistiti i sortirati.
Za male količine, to čišćenje možete uraditi i ručno, koristeći fen za kosu da izduvate ostatke i, ako je potrebno, da dodatno osušite zrna pasulja.
Čuvajte osušeni pasulj u suvoj i hermetički zatvorenoj tegli / posudi dalje od sunčeve svetlosti.
Pasulj je najbolje iskoristiti u sezoni u kojoj se bere, ali će po potrebi trajati nekoliko sezona.
Kada odlučite da kuvate pasulj, potopite pasulj preko noći u posudu sa vodom.
Odnos pasulja i vode treba da bude 1:3 tokom kuvanja. Menjajte tri vode pri kuvanju i uvek dodajte toplu vodu posle promene.
Posle treće promene vode ostavite pasulj da se krčka dok ne omekša u šerpi pokrivenoj poklopcem. Za kuvanje će vam trebati do 2 sata.
Dodajte masnoću, šargarepu, paradajz, začine.
Dobra je ideja da napravite posni pasulj ili, ako ste ljubitelj mesa - pasulj sa mesom ili suvim rebrima.
Komentari