U avgustu i septembru, kada je paradajz najzreliji, pripremite sveži sos od paradajza.
Potražite na pijaci ispucali i lagano oštećeni paradajz koji je prikladniji i koji se često prodaje na sniženju. Meso paradajza treba da bude gusto, slatko i krvavo crveno.
Ako odlučite da pravite paradajz sos van sezone paradajza, moraćete da se zadovoljite konzerviranim paradajzom ili svežim paradajzom lošijeg kvaliteta.
Najjednostavniji paradajz sos sastoji se samo od narezanog, kuvanog i dinstanog paradajza. Naravno, može se začiniti solju ili drugim biljem ili začinima. Upotreba šargarepe u sosu dodaje slatkoću i smanjuje kiselost.
Da koristite svež paradajz umesto konzerviranog u sosu od paradajza, uklonite krajeve i isecite paradajz na četvrtine. Zatim ih premažite maslinovim uljem, solju i biberom i pecite na 200 stepeni 30-35 minuta (pazite da ne postanu braon), pa smesu procedite.
Druga opcija je da se paradajz horizontalno presečete na pola. Isečenu polovinu paradajza pritisnute na široke otvore kuhinjskog rendeta i izrendajte jezgro paradajza u posudu. Odbacite ljuske. Potrebno je da popunite ukupno oko 4 šolje.
Stavite paradajz pire u nisku široku šerpu na jakoj vatri. Dodajte so, maslinovo ulje, beli luk, bosiljak i lovorov list. Pustite da provri, a zatim smanjite vatru dok se krčka.
Sos treba redukovati skoro za pola, povremeno mešajući 10 do 15 minuta da dobijete oko 2 1/2 šolje srednje gustog sosa.
Probajte i dodajte so domaćem paradajz sosu ako je potrebno. Možete ga čuvati do 5 dana u frižideru ili zamrznuti.
Pogledajte i kako da napravite paradajz sos za testeninu i paradajz sos za picu.
Komentari