Dunje su prihvaćene kao plodovi tradicije. One imaju počasno mesto u bugarskoj istoriji, jer su čak bili plodovi koje su jeli mladenci za vreme vladavine kralja Solomona.
Da biste pravilno konzumirali dunju i izvukli maksimalnu korist od njenog sastava, važno je znati kada se dunje beru.
Dunja je mesnati plod koji u zrelosti ima karakterističnu zlatnožutu boju. Da dunja nije spremna za berbu lako se može zaključiti po njenoj zelenoj boji.
Plod se obično bere između septembra i decembra. Kada dobro sazri, počinje da emituje jak miris, oslobađajući dlake koje je štite tokom formiranja.
Važno je da pri branju dunje pazite i trudite se da ne udarite plod. Prihvaćeno je da se dunje čupaju kada su u suvom stanju.
Od davnina dunja simbolizuje dobar znak. Međutim, osim emotivnih karakteristika, plod ima i lekovita svojstva. Oni su zbog korisnog sastava dunje, koji uključuje vitamine grupa A, B i C.
Takođe, dunja je bogata magnezijumom, kalcijumom, natrijumom, fosforom, celulozom, pektinom i, u manjim količinama, gvožđem.
Zbog svojih karakteristika, dunja ima niz dragocenih koristi za telo:
- normalizuje srčane funkcije;
- leči infekcije i upale respiratornog trakta;
- pomaže funkcijama gastrointestinalnog trakta;
- leči bolesti bubrega.
Uz mirisne jesenje plodove, pored rakije od dunje, možete pripremiti mnoge poslastice, ali i videti kako se čuvaju dunje, kako se ljušte dunje i kako se pravi sok od dunje.
Komentari