Prokelj je veoma zdravo povrće koje može da osveži mnoga jela. Pored toga, obavezno je uključen u dijete za mršavljenje, u ishrani trudnica i dece. Uprkos očiglednim koristima, mnogi ljudi ne vole ukus prokelja. U mnogim slučajevima razlog za to je nepravilna priprema ovog povrća.
Otkrijte tajne vremena i osnovna pravila za kuvanje prokelja u loncu: koliko minuta će biti potrebno za obradu svežeg i smrznutog povrća?
Da li prvo treba da odmrznem smrznuti prokelj? Ovo pitanje je za one koji će kuvati prokelj iz zamrzivača. Odgovor je ne! Ako ćete kuvati zamrznuti prokelj, ne treba ga odmrznuti pre kuvanja.
Prethodna obrada svežeg prokelja
Male kuglice prokelja se odvajaju neposredno pre kuvanja. Sveži prokelj treba dobro oprati u mešavini vode i sirćeta da bi se uklonila sva prljavština, pesak i insekti. Žuto i zatamnjeno lišće treba ukloniti. Poželjno je napraviti poprečni rez: to će pomoći da se prokelj ravnomerno skuva.
Pravila kuvanja prokelja
Za pripremu prokelja dobro je izabrati prilično veliki lonac, jer se tokom kuvanja glavice prokelja malo povećavaju. Smrznuti prokelj stavite u šerpu i prelijte hladnom vodom tako da voda malo prekrije glavice nakon što se stavi na jaku vatru. Kuvajte 10-12 minuta. Sveži prokelj se preliva ključalom vodom.
Koliko vremena je potrebno da se sveže povrće kuva u vodi? Odbrojavanje u ovom slučaju počinje nakon ključanja vode i iznosi 5-7 minuta. Posudu je bolje pokriti poklopcem, jer se tokom kuvanja, zbog jedinjenja sumpora sadržanih u prokelja, može osloboditi izuzetno neprijatan miris. Da biste se oslobodili gorčine, u vodu dodajte malu količinu šećera, kašičicu sirćeta i prstohvat soli. Drugi način je dodavanje različitih začina u vodu. Na kraju kuvanja, preporučuje se da u vodu dodate malo soka od limuna, koji će vam pomoći da se oslobodite specifičnog mirisa.
Tokom kuvanja najbolje je ne seći prokelj. Pored toga, sa preterano dugom toplotnom obradom, i korisna svojstva prokelja i ukus se pogoršavaju. Mnoge domaćice veruju da je vredno držati prokelj u kipućoj vodi što je duže moguće, ali to je pogrešno. Potrebno je da pratite vreme kuvanja i ne preterujete. Spremnost prokelja je lako odrediti: jednostavno probušite povrće viljuškom. Ako viljuška dobro uđe u glavicu i prokelj je dovoljno mekan na dodir, gotov je i vreme je da ugasite šporet.
Preporučljivo je odmah odložiti toplu vodu iz gore opisanih razloga. Ako prokelj nakon kuvanja odmah prelijete ledenom vodom, poprimiće svetlo zelenu boju. Ovo može "osvežiti" jelo i dati mu privlačniji izgled.
Mnogi nutricionisti preporučuju dodavanje prokelja u svakodnevnu ishranu! Pravilno kuvanje će sačuvati sve ove divne kvalitete.
I, naravno, prokelj, kao i svo povrće, korisnije su u kuvanom obliku nego u prženom. Druga strana pitanja - kuvani prokelj možda nije baš ukusan. Ali ako ga pravilno kombinujete sa drugim proizvodima, dodatkom začina ili samo soli, ukus će se poboljšati.
Ali ipak, nemojte preterati pokušavajući da poboljšate ukus! Prokelj može biti dobra osnova za supu od povrća. U salate se može dodati i kuvani prokelj. Može biti odličan dodatak jelima od mesa. Na kraju krajeva, kuvani prokelj može da se prži i peče, a u ovom obliku se već pojavljuje u raznim receptima za razna jela, supe, salate i ćuftice od povrća.
Takođe pogledajte naše recepte za prokelj.
Komentari