Različite vrste mesa imaju svoje kulinarske finese prilikom pripremanja. Mogu da se peku, prže, dinstaju, da se pripremaju na roštilju, u različitim jelima i pečenjima. Međutim, kako god odlučili da ga pripremite, meso treba da bude lepo i sveže, bez zadaha.
Ako sumnjate da meso nije pogodno za upotrebu, najbolje je da ga bacite, jer rizikujete trovanje hranom. U nekim slučajevima meso može da dobije zadah i ako je stajalo više od jednog dana, ili ako je odmrznuto više puta. Kako da uklonimo taj zadah ustajalog mesa?
Ako je zadah slabiji, potopite meso u čaj od kamilice i ostavite ga da stoji 10 minuta. Kamilica ima antiseptičko dejstvo i ukloniće zadah. Operite meso vodom, a ako zadah nije potpuno uklonjen, ponovo ga potopite u kamilicu.
Da biste uklonili miris starog mesa i u istvo vreme poboljšate njegov ukus, možete napraviti marinadu od luka, sirćeta i soli. Potopite meso, a zatim bacite marinadu. Nakon toga meso kuvajte malo duže od uobičajenog.
Uglenje se takođe koristi za uklanjanje zadaha mesa. Prelijte meso hladnom vodom, u koju ste prethodno ugasili nekoliko vrelih komada drvenog uglja. Posle toga meso pažljivo operite.
Komentari