Mnogo domaćina, krajem leta, sa užasom konstatuje da su orasi koje čuvaju napadnuti od crva. Osnovni uzrok pojave crva u orasima je štetočina pod imenom Carpocapsa amplana. Ovaj insekt, koji se hrani semenom oraha je mali leptir, sa rasponom krila od 2 cm, crveno-braon krila i jednom velikom žućkastom pegom u sredini.
Ova štetočina živi u poluplaninskim i planinskim krajevima. Obično napada žir hrasta, ali nanosi štetu i plodovima oraha, lešnika i kestena.
Ova štetočina se razmnožava jedanput godišnje. Zimu provodi pod zemljom u obliku odrasle gusenice. Početkom jula počinje preobražaj, a krajem istog meseca iz lutke se izležu leptiri, koji polažu jaja u mlade plodove. Krajem septembra, crvi napuštaju plodove i ulaze u zemlju, gde provode zimu.
Očuvanje otaha od ove štetočine usmereno je na uništavanje insekata. Preventiva se sastoji u redovnom sakupljanju i uništavanju otpalih plodova kraj drveća, kako bi se sprečile gusenice da uđu u zemlju i obnove proces razmnožavanja.
Krajem avgusta, oko stabala oraha mogu da se umotaju komadi dvoslojnog kartona koji privlače gusenice, koje napuštaju plodove i traže mesto da se sakriju. Kasnije, tokom jeseni ovi pojasevi kartona se skidaju i uništavaju, a tokom jeseni i proleća zemljište oko drveća se okopava. Na taj način, gusenice koje se nalaze u zemlji izbacuju se na površinu i umiru.
U domaćim uslovima, najbolje ćete zaštiti orahe i njihov kvalitet, ako čuvate plodove oraha u zamrzivaču.
Komentari