Bonapeti.rs»Saveti»Od čega se pravi ratluk?

Od čega se pravi ratluk?

MarianeMariane
Džedaj
15630
Od čega se pravi ratluk?

Teško je reći ko je i kada je prvi put napravio ratluk. Postoje različite legende o tome ko je izmislio ratluk i gde je prvi put proban. Sigurno se može reći da je ratluk stvoren negde na našim geografskim širinama, i da je i zbog toga tipičan predstavnik za bugarsku, rumunsku, tursku i druge kuhinje Balkana.

Često možete čuti definiciju ratluka kao pravog kulinarskog remek-dela, što nije slučajnost. Osim toga što se koristi kao poseban proizvod poslastičarstva i ima neodoljiv ukus, ratluk je često korišćena dopuna i u drugim ukusnim proizvodima, kao što je to Pita sa ratlukom, kolač sa ratlukom i dr.

Mnogi početnici kuvari se pitaju od čega se pravi ratluk i mi smo ovde da im odgovorimo. Prema tradicionalnom receptu, posuda se pravi od skroba, šećera i zaslađene vode.

Naravno, možete naći na desetine recepata za ratluk u kojima se nalaze i dodatni sastojci kao što su ružina voda, razne vrste orašastih plodova, začini, kukuruzno brašno i dr.

Recepti za pripremu ratluka se mogu naći na našoj stranici. Najčitaniji i najčešće pripremani recept za ratluk je onaj za obični ratluk, za koji će biti potrebna 750 g šećera, 1 i 1/2 litre vode, 150 g skroba i sok od 1/2 limuna.

Namirnice se dobro promešaju, prokuvaju se i kuvaju oko 15-20 minuta na tihoj vatri. Dobijena mešavina se onda sipa u odgovarajuću posudu i ostavi da se ohladi i učvrsti. Ohlađeni ratluk se seče na komade i zatim se uvalja u šećer u prahu ili zdrobljene orašaste plodove po želji.

Još jedan tradicionalni recept za ratluk je da se stavlja kukuruzno brašno umesto skroba. Kod njega vam je potrebno kukuruzno brašno - 5 kašika, voda - 1/2 šolje hladna + 1/2 šolje vrele vode, šećer - 2 šolje, sok od pomorandže - 1/2 šolje, ružina voda - 1 kašičica, može takođe i limunov sok, orašasti plodovi- 2 šolje, opciono, šećer u prahu za uvaljivanje.

Pripremanje ratluka se vrši na sličan način. Brašno se rastvara u hladnoj vodi, a toplu vodu, šećer i sok od pomorandže se kuvaju. Postepeno se u ovu smesu na vatri dodaje rastvoreno brašno, smeša se meša i ostavlja se da prokuva.

Kuva se 15 minuta na tihoj vatri, uz često mešanje. Posle uklanjanja sa vatre dodaju se ružina voda, sok od limuna i orašasti plodovi. Promeša se i ostavi da se ohladi. Zatim se seku komadi koje se uvaljaju u šećer u prahu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
Ukupno glasalo: 1
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj savet još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni