Kod pohovanja se čuva ne samo miris i ukus ribe, već i njeni sokovi. To je moguće zbog formirane korice, koja se stvara kod prženja.
Sitna riba se prži na jakoj vatri, a krupna, nasečena na komade i na slabijoj vatri, kako bi termička obrada bila ravnomerna.
Ima nekoliko načina za pohovanje ribe:
Obično pohovanje ribe
Riba se pospe sa malo soli i bibera, uvalja se u brašno ili prezle, umoči se u umućeno jaje i prži se. Kod ovog postupka može se koristiti i kukuruzno brašno.
Napravi se obična kaša, tako što se umute 2 jaja sa 2-3 kašike vode i 3 pune kašike brašna u koje se stave 1/4 kašičice sode bikarbone ili praška za pecivo. Dodaje se so i dobro se sve umuti. Kako bi smesa za pohovanje bila malo bolja, umesto vode se može dodati mleko ili tečna pavlaka. Takođe se može koristiti i gazirana voda, ali se onda ne stavlja soda ili prašak za pecivo.
Pohovanje ribe sa belancem
Riba se pospe sa malo soli, bibera, uvalja se u umućeni belanac i onda se prži.
Pohovanje ribe sa pivom
Belanca i žumanca od nekoliko jaja se pdvoje. Belanca se umute u sneg, a posebno se umute žumanca i u njih se dodaje pivo. Dodaje se so, brašno i sve se promeša da postane glatka kaša. Nakon toga se kašikom dodaje i belance. Riba se uvalja u smesu za pohovanje i prži se.
Pre prženja, riba se može marinirati, tako što odstoji u soku od limuna sa malo ulja i naseckanim lukom i peršunom i ostavi se oko sat u frižideru. Nakon toga se začini uklone, riba se prosuši i zatim pohuje.
Komentari