Divlja majčina dušica je višegodišnja biljka i ima više od 35 podvrsta. Može se pronaći pored šuma, na livadama i na sunčanim stenovitim mestima. Široko je rasprostranjena i ima je skoro svuda.
Ona predstavlja veoma cenjenu i važnu biljku zbog svojih korisnih osobina - deluje na lakše lučenje sekreta, dobra je kod problema sa bronhijalnom astmom, kod upale pluća i kod laganih upala disajnih organa. Umiruje suvi kašalj i pomaže u izbacivanu sekreta. Takođe, deluje i umirujuće i spazmolitično kod pojave čira na želudcu, gastritisa i kolitisa.
Osim za pravljenje čaja, majčina dušica je koristi i za obloge, za ispiranje usta, kao lagani čaj i za kupke.
Narodna medicina preporučuje majčinu dušicu kod problema sa crevima, kod nesanice, anemije, kao i za kožna oboljenja i oboljenja nervnog sistema. Majčinu dušicu možemo da susretnemo i u kulinarstvu, kao začin, ali i u kozmetičkim sredstvima - kreme, toaletna mleka i maske za lice. Ulje majčine dušice je koristi za masažu kod artritisa.
Od majčine dušice se bere deo iznad zemlje u vreme cvetanja biljke, a taj period je obično od maja do septembra. Prepoznaćete majčinu dušicu po njenim malim ljubičastim cvetovima i jakom mirisu.
Kada naberete majčinu dušicu, neophodno je da je isušite i čuvate u papirnim vrećicama na suvom i provetrenom mestu.
Komentari