Dijetolozi smatraju da žitarice daju organizmu sve neophodne hranjljive sastojke, jer su bogate vitaminima, mineralima i sadrže najviše biljnih proteina. Kako bi iz kuvanih jela izvukli što je moguće više korisnih sastojaka, treba da znamo kako da pravilno pripremimo te namirnice, a posebno da pripremimo sočivo.
Pravilno kuvanje sočiva osigurava vam očuvanje korisnih sastojaka. Sočivo prvo operite pod tekućom vodom, kako bi uklonili ljuske i oštećena zrna. Nakon toga, sočivo možete potopiti u vodu i ostaviti ga da stoji 2-3 sata. Na taj način sočivo će da nabubri, a to će u mnogome olakšati i ubrzati kuvanje.
Kod kuvanja sočiva neko dodajte malo soli i limontus. Ako se sočivo teže kuva, dodajte 1-2 prstohvata sode bikarbone u šerpu, jer ona pomaže za brže i lakše kuvanje sočiva, ali i pasulja.
Skuvano sočivo ocedite i prelijte ponovo toplom vodom.
Vreme kuvanja sočiva zavisi od različitih vrsta sočiva:
- Crveno sočivo se kuva 10-15 minuta;
- Braon sočivo se priprema oko 25-30 minuta;
- Zeleno sočivo se kuva oko 40 minuta;
- Narandžasto sočivo se kuva oko 20 minuta na ringli.
Crveno sočivo je manje poznato od zelenog. Ono je dobar izvor mikroelemenata i odgovara i mladima i starima. Dobar je izbor za ljude koji su na dijeti i žele da se hrane zdravo, ali nemaju previše vremena za pripremu drugih jela.
Vreme kuvanja zelenog sočiva je skoro isto kao i crvenog, male su razlike. Kada kuvate crveno sočivo, najbolje je da ga ubacite u vodu koja je proključala. Stavite šerpu sa vodom (oko 2 šolje) ili bujonom na ringlu. Dodajte 1 šolju opranog sočiva i promešajte.
Kada proključa, smanjite jačinu ringle, poklopite i ostavite da se kuva. pet minuta pre nego što je sočivo kuvano, skinite ga sa vatre i dodajte so po ukusu. Možete dodati i 2-3 kašike maslinovog ulja - na taj način će sočivo biti nežnijeg ukusa, a može se dodati i drugo povrće - šargarepa, luk, paprika.
Ne zaboravite i zelene začine, kao što su celer, ruzmarin, lovorov list, peršun.
Komentari