Kao i same čia semenke i ulje koje se pravi od njih su izuzetno korisni i najčešće se koriste u kozmetičkoj industriji.
Za šta je korisno ulje i kako se koristi?
Ulje od čie može biti prilično isplativo ako se koristi kao kozmetički proizvod za kosu i kožu. Vitamin koji se nalazi u njemu deluje kao antioksidans i suprotstavlja se slobodnim radikalima.
Ovo ulje ima moć da spreči prevremeno starenje i u kombinaciji sa vitaminom B3 pomaže u smanjenju crvenila i fleka koje se mogu pojaviti na koži. To je zbog njegovih antiinflamatornih svojstava. Bakar i cink, koji se sadrže u čia ulju, podržavaju proizvodnju kolagena i elastina, sprečavajući bore.
Omega-3 masna kiselina, koja se nalazi u čia ulju, smanjuje upalne supstance koji pomažu u stvaranju sebuma i posledično stvaranju bubuljica. Omega-3 takođe sprečava ćelavost i alopeciju.
Ovo ulje ima antioksidativna svojstva koja sprečavaju bledenje i starenje pramenova kose. Lizin u čia ulju, aminokiseline koje u čii ima u izobilju i pomaže u ispravljanju kose. A vitamin B2 jača nokte i kosu.
- Čija ulje je izuzetno bogato omega-3 masnim kiselinama - Ovo je polinezasićena mast koja je veoma važna za naše telo. Najveće koristi omega-3 su:
- Ima antioksidativno dejstvo koje podržava zdravlje kardiovaskularnog i nervnog sistema;
- Smanjuje nivo lošeg holesterola i triglicerida;
- Podržava laku apsorpciju hranljivih materija.
Kako se uzima čije ulje?
Ovo ulje se može naći u bočicama i kapsulama. Može se uzimati oralno - kao zamena za maslinovo ulje, na primer. Dodavanje kašike čia ulja u salatu ne samo da da će je učiniti ukusnijom, već i zdravijom.
Čia ulje može se naneti direktno na kožu i kosu.
Međutim, morate se uveriti da je ulje 100% prirodno, jer neki proizvođači dodaju hemikalije koje su izuzetno štetne za organizam.
Ne možemo da zaobiđemo temu o koristima čia ulja, a da vam ne ponudimo neke prave ukusne korisne čia recepte:
- doručak sa čiom;
- čia puding;
- čia keks.
Komentari