Još pre 4000 godina, drevni iscelitelji u Kini, Grčkoj i Rimu koristili su biljku origano u medicinske svrhe. U grčkoj mitologiji se kaže da je origano stvorila boginja Afrodita da simbolizuje sreću. Biljka cveta lepim ljubičasto-ružičastim cvetovima koji su dobri za jelo.
Ime origana potiče od reči oregano, što se prevodi kao radost sa planine. I to je sasvim prikladno ime, jer biljka u svom najboljem obliku dolazi sa veće nadmorske visine.
Poreklom je iz Evrope, a tokom Drugog svetskog rata, američki vojnici poslati u Italiju voleli su začin origano i doneli ga u Ameriku. Sada se tamo uzgaja i u kulinarske i druge svrhe. Ulje sadrži mnoge od glavnih koristi origana.
Dobijanje ulja od origana
Ulje običnog origana je poznato pod latinskim nazivom Origanum vulgare. Mora se razlikovati od ulja koje se koristi u kulinarske svrhe u Italiji. Iako se naziva ulje origana, ulje koje se koristi u kuvanju potiče od majorana ili meksičkog origana.
Pravo prirodno ulje origana dobija se destilacijom i proizvodi se u različitim koncentracijama. Njegov glavni sastojak je karvakrol, a da bi bio zaista efikasan, mora da se sadrži u najmanje 70 odsto sastava ulja.
Naravno, ulje origana ima bogat sastav koji uključuje mnoge elemente, što ga čini moćnim antiseptikom.
Fitomikološki sastav ulja origana
Prema francuskoj studiji od pre 10 godina, ulje origana sadrži 46 aktivnih jedinjenja, od kojih je fitokemijska karvakrola dominantna. Karvakrol je fenol koji ima zanimljiv efekat na bakterije. Prodire kroz njihovu spoljašnju membranu, koja ih štiti od ćelija imunološke odbrane. Dakle, one postaju vidljive imunološkom sistemu i on ih može uništiti. Istovremeno, karvakrol je bezopasan za zdrave ćelije.
Ostali sastojci su timol, gama terpinen, para simen, beta kariofilen, ruzmarinska kiselina, mircen. Kao i zeleni čaj, ovo ulje sadrži visoke doze polifenola, tanina, antocijana, flavonoida, koji imaju antitumorska i svojstva protiv starenja. Ulje origana sadrži više fenola od mnogih drugih biljnih proizvoda.
Sastav ulja origana odlikuje se i prisustvom minerala kao što su kalcijum, magnezijum, gvožđe, bakar, niz vitamina i stoga je efikasan protiv velikog broja patogenih mikroorganizama.
Antioksidansi u sastavu ulja su snažan štit od slobodnih radikala. Ne samo da ih neutrališe, već i podržava oporavak tkiva. Ovo usporava proces starenja, koji je prirodan, kao i druga zdravstvena stanja povezana sa starenjem, kao što je makularna degeneracija.
Korisna svojstva ulja origana
Efekat protiv raka - ovaj proizvod ima jaka svojstva protiv raka. Studija sprovedena u Indiji otkrila je da karvakrol ima zaštitni efekat protiv raka debelog creva i rektuma. Ulje origana potiskuje razvoj tumorskih ćelija, zaustavljajući ciklus deobe ćelija.
Ulje iz biljke origano takođe ima blagotvorno dejstvo na leukemiju, rak dojke i tumore mozga. Sposobnost proizvoda da potisne dejstvo mutagena čini ga vrednim tretmanom za ovu ozbiljnu bolest.
Protivotrovna svojstva - esencijalno ulje origana su koristili stari Grci i Egipćani kao protivotrov. Ova činjenica je sada utvrđena eksperimentima. Uprkos visokoj toksičnosti, preparat se često koristi kao lek za reumatoidni artritis i razne vrste raka.
Antigljivično dejstvo – gljivične infekcije su česte, ali ulje origana efikasno štiti telo od njih. Efikasno je protiv kandide, smrtonosne tropske bolesti pitijaze. Za ove visokorizične bolesti najbolje je kombinovati ga sa nanom.
Antivirusna svojstva - prema naučnicima, ulje origana može da kontroliše ljudski norovirus, koji izaziva enteritis.
Antiparazitska svojstva - timol u sastavu ulja može uništiti parazitskog pljosnatog crva, koji je uzročnik cistične ehinokokoze. Ova bolest utiče na jetru, pluća i druge organe.
Antibakterijski efekat - ulje origana ima snažan efekat protiv 5 vrsta bakterija, uglavnom povezanih sa trovanjem hranom. Sve one su opasni patogeni, ali proizvod od biljke origano uspeo je da ih uništi.
Antidijabetičko dejstvo - origano je efikasan protiv dijabetesa tipa 1. Štiti od hiperglikemije i može biti osnova buduće terapije dijabetesa.
Anti-inflamatorni efekat – otkriveno je da karvakrol i timol u proizvodu potiskuju inflamatorne reakcije.
Antialergijska svojstva - ruzmarinska kiselina, koja je deo sastava ulja origana, ima antialergijska svojstva, glavni je fenolni antioksidant u origanu. Kod onih koji pate od sezonskog rinokonjunktivitisa, ulje origana je smanjilo upalu.
Imunostimulans - potencijal ovog ulja za jačanje imuniteta je dobro istražen. Biljka origana se vekovima koristila kao imunostimulans, uzimana oralno kao dodatak ishrani. Stimulišu se bela krvna zrnca, koja su prva linija odbrane od gljivica i bakterija.
Načini upotrebe ulja origana
Interna upotreba ulja origana
Ulje origana se uzima interno za alergije, artritisna stanja, reumu, artrozu, za probleme sa disanjem, za kandidijazu, za jačanje imuniteta, za dijareju i nadimanje, za probleme sa varenjem. Ovaj proizvod je efikasan i u hitnim slučajevima kao što su ujedi otrovnih zmija, paukova, uboda pčela, jer ulje neutrališe otrov. Za bol u mišićima, može se koristiti za poboljšanje funkcije zglobova i fleksibilnosti mišića.
Spoljna upotreba ulja origana
Ulje origana je jak koncentrat. Dobro je razblažiti ga drugim vrstama ulja. Jojoba je posebno dobar tandem sa uljem origana, kao i sa lanenim, maslinovim i kedrovim uljem.
Za spoljnu upotrebu, origano ulje se preporučuje kod: svraba, kožnih infekcija kao što su akne i psorijaza, ekcema i kandide. Dobra je ideja za bolesti zglobova i tetiva. Efikasno je sredstvo protiv bolova kod artritisa, burzitisa, bolova u mišićima, sportskih povreda, bolova u leđima. Može se koristiti za opekotine, infekcije uha, u lečenju infekcija respiratornog sistema.
Takođe se može koristiti za uklanjanje izraslina na koži kao što su bradavice. To je potpuno bezbedan proces pogodan za kožu koji podstiče farmakologija.
Kontraindikacije za upotrebu ulja origana
Ovaj proizvod telo dobro podnosi, ali još uvek postoje slučajevi u kojima se ne preporučuje upotreba eteričnog ulja origana. To su:
- Tokom trudnoće;
- Kod osoba sa preniskim pritiskom, jer ga dodatno snižava.
Priprema ulja origana kod kuće
Da biste uživali u neslućenim prednostima origana, pokušajte sami da napravite ulje origana.
Neophodni sastojci su sledeći:
- 2 šolje listova origana
- 1 šolja čistog ekstra devičanskog maslinovog ulja
Priprema:
Stavite 1/2 od prve šolje listova origana u avan i nežno udarajte tučkom dok listovi ne postanu kašasti. Zatim se ista akcija radi sa drugom polovinom čaše listova.
Druga čaša listova se tretira na isti način.
U već zgnječene listove postepeno se dodaje maslinovo ulje. Da bi se ulja dobro izvukla, maslinovo ulje se može blago zagrejati na pari.
Kada se smesa dobro izmeša, stavlja se u staklenu teglu sa poklopcem i čuva na hladnom mestu uz mešanje svaka 3-4 dana. Za 10 do 14 dana se ekstrahuje dragoceno esencijalno ulje origana. Može se znati da je gotovo kada mu boja postane tamno braon. Procedite sve kroz gazu ili finu cediljku i čuvajte u frižideru.
Komentari