Formiranje šećera (glukoze) u organizmu nije direktno povezano sa konzumiranjem slatke hrane. Supstanca se javlja kada se hrana razgradi u gastrointestinalnom traktu. Postaje izvor energije za telo, a bez glukoze ne bismo mogli da hodamo, pa čak ni da razmišljamo, jer moždana aktivnost zavisi i od dovoljno šećera u krvi.
Ali naše telo je dizajnirano tako da glukoza treba da bude striktno umerena.
Kada konzumiramo velike količine rafinisanih ugljenih hidrata, puna doza glukoze i fruktoze ulazi u telo i nivo šećera u krvi raste skoro trenutno. Zbog toga nas ovakvi proizvodi brzo pune energijom i osećamo se poletno i puni energije bez razmišljanja o ceni koju naše telo plaća za to. Da bi „usmerilo“ višak šećera u krvi u mišiće i druga tkiva, telo mora da proizvodi povećane doze insulina.
Zdrava hrana kod dijabetesa
Među namirnicama koje su relativno bezbedne, postoje i one koje direktno snižavaju šećer u krvi. Na ovoj listi su:
- Plodovi mora;
- nemasna riba;
- malo vrsta voća;
Upotreba ove hrane će pomoći u održavanju dobrobiti kod dijabetesa i umanjiće efekte insulina.
Hrana za dijabetičare je:
Lignje; školjke; škampi; kupus; tikvice; zelena salata; spanać; repa; artičoka; paradajz; paprika; celer; rotkvica; mladi luk; beli luk; crna ribizla; cimet; koren đumbira; ovsene pahuljice; grejpfrut; limun; avokado; za kuvanje - grašak; pasulj; sočivo; biljno ulje - maslinovo ulje, laneno ulje.
Belo meso i posna riba su korisni u dijetalnoj ishrani za dijabetes. Obilje proteina u ovoj hrani usporava apsorpciju glukoze. Koristite ih sa salatama od svežeg zelenog povrća.
Dodajte začine u jela: cimet, kurkumu, đumbir. Utvrđeno je njihovo stimulativno dejstvo na pankreas i sposobnost poboljšanja varenja. Većina povrća ima nizak glikemijski indeks i preporučuje se za svakodnevnu upotrebu.
Preporučeno povrće za dijabetes: Sirovo povrće, krastavac, celer, kupus (karfiol i prokelj), tikvice, paprika (crvena i žuta), rotkvice, beli kupus, brokoli, patlidžan, paradajz, zelena paprika, luk.
Hrana broj 1 za dijabetes
Lider u korisnosti za dijabetičare su morski plodovi. Imaju nizak glikemijski indeks, samo 5 jedinica. Veliki plus je minimalan sadržaj ugljenih hidrata, dok oni sadrže mnogo proteina potrebnih za dobru ishranu. Jedite hranu koja snižava šećer u krvi svakodnevno. Ona će poboljšati vaše blagostanje, pomoći će vam da normalizujete težinu.
Zeleno lisnato povrće
Zelena salata i zeleno povrće. Mnogo vlakana je dragoceno za varenje. Tvrda vlakna ne dozvoljavaju naslagama da se zadrže u crevima, normalizuju mikrofloru i stimulišu digestivni trakt. Sadrže zdrave i spore ugljene hidrate, kao i vitamine i minerale.
Ovsene pahuljice
Još jedan vredan izvor vlakana i žitarica, bogat ugljenim hidratima, ali ne brzih, već sporih. Pružaju dugotrajan osećaj sitosti.
Limun, grejpfrut
Dodajte u salate od svežeg lisnatog povrća za ukusan i zdrav preliv. Citrusi su bogati vitaminom C i rutinom. Ove supstance potiskuju proizvodnju glukoze i održavaju imunitet.
Avokado
Riznica masnih kiselina i minerala. Zbog obilja vrednih supstanci, stimuliše dejstvo insulina, "terajući" ćelije da apsorbuju glukozu. Smanjuje holesterol, što je važno za gojazne osobe.
Mladi luk
Smanjuje nivo holesterola.
Beli luk
Izvor antioksidanata koji imaju zaštitno dejstvo na ćelije. I supstance koje stimulišu pankreas. Kada se konzumira beli luk, proizvodi se dvostruko više insulina.
Mahunarke
Bogate su biljnim proteinima, koji usporavaju apsorpciju šećera.
Pečurke
Sadrže vlakna i proteine i zasićene su tečnošću. Kada se konzumiraju, nivo šećera ostaje stabilan dok je proizvod dobro izbalansiran da vas zasiti.
Grejpfrut
Čisti protok krvi, smanjuje naslage holesterola, normalizuje metabolizam, pomaže u gubitku težine.
Nar
Aktivira rad pankreasa, stimuliše hematopoezu.
Pomelo
Održava stabilnost srca.
Jabuke i kruške
Oni pomažu u normalizaciji varenja i povećanju imunološkog statusa. Kruške uklanjaju efekte stvaranja gasova i nadutosti.
Kupus
Ovo uključuje sve sorte - sadrži vitamine B, vitalne za dijabetičare, snižava holesterol, povećava elastičnost krvnih sudova.
Borovnica
Ubrzava proizvodnju insulina. Održava stabilnost glikemije i zdravlje organa vida, pa je dobra prevencija retinopatije.
Crna ribizla
Zasićuje telo vitaminima, jača imuni sistem.
Kalina
Smanjuje krvni pritisak, pomaže u normalizaciji glukoze u krvi.
Artičoka
Glavno povrće u meniju za dijabetičare! Stimuliše lučenje insulina, koristi višak glukoze. Sadrži inulin, prirodni prebiotik koji pomaže u snižavanju šećera u krvi.
Osnovni saveti za ishranu dijabetičara
Ishrana svakako igra ključnu ulogu u kontroli dijabetesa. Ali kada je kombinujete sa pravim navikama, dobićete mnogo opipljivije rezultate. Da živite punim plućima, da se osećate dobro, da ostanete energični i optimistični, ovih šest preporuka će vam pomoći:
- Jedite ispravno sve vreme;
- Izbegavajte zaslađivače;
- Održavajte ravnotežu vode;
- Ne zaboravite na fizičku aktivnost;
- Budite spokojni i mirni;
- dovoljno spavajte i odmarajte se;
- Birajte uglavnom recepte kod dijabetesa.
Komentari