Muskat (Muscat) je bela sorta grožđa, koja se široko upotrebljava pri proizvodnji vina. Koristi se isto tako za suvo grožđe. Porodica ove vrste grožđa je veoma bogata i u njoj postoji niz različitih vrsta. One se razlikuju kako po boji tako i po veličini zrna. Muskat je izuzetno rasprostranjena sorta i u praksi se gaji u svim krajevima sveta, vekovima.
Muskat se gaji u Italiji, Španiji, Francuskoj, Portugaliji, Nemačkoj, Moldaviji, Bugarskoj i dr. U Bugarskoj je raprostranjen takozvani muskat otonel (Muscat ottonel). On je poznat pod imenom otonel, motonel, misket otonel, muskat oton, otonel granica, šasla sejnt fiakr, muskateler otonel i dr.
Muskat otonel ima zelene listove srednje veličine. Cvetovi su lepi i bujni. groz je relativno mali, dostiže do 100 grama. On ima cilindričan ili konusoidan oblik. Zrna su zaobljena, srednje razmere. Obojeni su zelenkasto-žuto. Ponekad se dešava da dobiju mrlje boje rđe. Mesnati deo je vodenast sa izrazitim muskatnim ukusom. Obavijen je tankom, ali elastičnom kožicom. Kad sazri za konzumaciju šećerni sadržaj ploda je oko 24 procenata. Zrna su od značaja pri proizvodnji polusuvih i slatkih vina.
Muskat otonel se ubraja u grupu srednje zrelih sorti. Plod je spreman za ubiranje tokom poslednjih dana meseca avgusta. Razvija se uspešno u prisustvu dubokih, lakih i humus-karbonatnih podloga. Dobro je da se loze zastade na brdovitim terenima. U povoljnim uslovima loze se umereno razvijaju. Kod ove sorte se primećuje da je umereno rodna i ima srednji prinos. Prinos koji se dobije od jednog hektkara varira između 8000 i 12000 kilograma. Loze najbolje percipiraju podlogu 41 B. Pozitivna osobina sorte je što joj ne smeta suša ni hladnoća. Sivo truljenje je takođe značajno ne zahvata.
Istorija muskata
I do danas se spori oko porekla muskata. Postoji pretpostavka da se pojavio još u drevna vremena u Siriji ili Egiptu i da je dobijen kao rezultat mutacije pupoljka. Ova sorta grožđa bila je dobro poznata drevnim grcima i rimljanima. Još u periodu između osmog i šestog veka pre Hrista veliki pesnici su opevali osobine muskata. Inače muskat otonel je poznat vinogradarima mnogo godina. Poznato je da je on vinska sorta grožđa koje je selektovana pedesetih godina 19. veka.
Selekcija se dešava u francuskom gradu Anže zahvaljujući Moro-Roberu. DNK analize pokazuju da je on dobijen ukršttanjem sorte Šasla sa sortom Muskat de Somur. Prvobitno on je bio popularan samo u zapadnoj Evropi, ali kasnije uspeva da stigne do centralnog i istočnog dela kontinenta. Tako malo po malo se rasprostire među svim vinogradarskim državama.
Krakteristika muskata
U principu od muskata se prave stona, penušava i liker vina. Ova sorta se nalazi u osnovi penušavih grožđanih eliksira u Italiji. Od raznovrsnih muskata koja se gaje u Bugarskoj dobijaju se visoko kvalitetna vina. Ona se odlikuju jakom aromom i cvetnim karakterom. Pri otpijanju stvara se senzacija ljubičica i rozetli.
Ne možemo da ne zapazimo i muskatov ukus koji je karakterističan. Istovremeno ova vina su velike gustine, ali umerene svežine. Kod njih se preporučuje da se ne ostavljaju da leže, već da se konzumiraju u ranom uzrastu. Vina, napravljena od ove sorte, ostaju atraktivna. Zbog svog nežnog i delikatnog ukusa muskata zauzimaju visoko mesto u vinskoj tablici ukusa.
Serviranje muskata
Vina proizuvedena od muskata treba da se upotrebljavaju dok su još mlada. Pre serviranja ona treba da se ohlade do 8-10 stepeni. Ako je vino ipak ležalo u hrastovom buretu, dobro je da se ohladni do 10-12 stepeni. Pri serviranju muskata dobro je da se koristi servis sa čašama tulipanskog tipa. Za takve čaše je karakteristično blaga izduženost posude. U donjem delu čaša se širi, u gronjem je sužena, ali ka kraju se otvara sasvim blago na spolja. Ideja njene strukture je da se duže vremena sačuvaju mirisne note vina, a takođe pri otpijanju da tečnost upadne prvo na jezik.
Pri izboru odgovarajućeg mezeta za muskat, imate veliki izbor. Razume se, najbolje je da kombinujete vino sa nekom vrstom mesa. Znajte ipak, da ne treba da birate preterano teška jela. Neka odabrani specijaliteti budu ukusni i aromatični.
Neki gastronomi preporučuju da se biraju tajlandska u vijetnamska jela. Jela sa indijske trpeze takođe nisu za potcenjivanje. Mogli biste da kombinujete muskat još i sa ribom i morskim plodovima. Isprobajte da obogatite ukus musakta jastogom sa pirinčem, sušijem sa škampima, salatom sa surimi štapićima i belom ribom u finom sosu.
Ako više volite da zamenite mesne proizvode mlečnim proizvodima, možete da birate među tvrdim sirevima, s tim što ni ovde nećete pogrešiti ako se zaustavite na onima koji su veoma aromatični. Ako volite da kombinujete piće koja konzumirate sa orašastim plodovima, to znači da je muskat baš za vas. Smeliji ljubitelji alkohola često kombinuju vino sa različitim orašastim voćem. Prema njima kikiriki je idealan dodatak grožđanom eliksiru.
Komentari