Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Kako sprečiti dehidrataciju?

Kako sprečiti dehidrataciju?

Denimira AnelovaDenimira Anelova
Početnik
312
Kako da se sačuvate od dehidratacije?

Jedno od najopasnijih stanja za organizam je dehidratacija – proces u kome telo pati od smanjenja količine vode u njemu.

Stanje može biti prilično blago i neprimetno na prvi pogled ili izuzetno teško, pa čak i opasno po život.

Kako se nositi sa različitim oblicima dehidratacije i šta učiniti da povratite gubitak vode?

Dehidratacija kao bolest

Kod nekih bolesti – uglavnom gastrointestinalnih, dehidratacija je glavni prateći rizik. Posebno je opasan za najmlađe, gde se javlja izuzetno brzo. Dehidratacija se može javiti u prisustvu proliva i povraćanja. Što je veća učestalost pražnjenja creva ili povraćanja, brže dolazi do dehidratacije.

Lubenica nas hidrira

Glavno pravilo u ovim slučajevima je ograničavanje simptoma bolesti kako bi se smanjila dehidratacija. Istovremeno, nedostatak tečnosti kao i soli mora da se koriguje kako bi se uspostavila ravnoteža. Apoteke nude niz lekova za povraćanje i proliv - neki od njih su homeopatski i pogodni za one koji ne žele da koriste jake preparate. Koja je tačno kombinacija proizvoda za vas, odrediće vaš lični lekar.

U isto vreme, mogu se koristiti i drugi dokazani domaći lekovi za dehidrataciju. Ispijanje blago slane vode deluje umirujuće, smanjuje mučninu i povraćanje. Takođe pomaže u hidrataciji i obnavljanju ravnoteže elektrolita u telu. Glukoza ili zaslađena voda pomažu da se šećer u krvi vrati u normalu, tako da, osim što hidrira telo, pomaže i kod hipoglikemije. Uzimajte sve vrste tečnosti u malim gutljajima, obezbedite odmor bez kretanja i ostanite u ne baš vrućoj sredini. Ali ako ne uspete sami da se nosite sa dehidratacijom, možda ćete morati da unesete posebne medicinske rastvore u obliku infuzija ili, u veoma teškim slučajevima, transfuziju krvi.

Prevencija dehidratacije

Pijte biljne čajeve protiv dehidratacije

Smatra se da druge bolesti ili stanja nose rizik od dehidratacije. To su neke ozbiljne bolesti kao što su dijabetes, genetske bolesti (cistična fibroza) i druge. Međutim, do dehidratacije može doći i kod nedovoljnog unosa tečnosti u normalnoj dnevnoj rutini, uz obilno znojenje, posebno u toplim danima.

Da biste sprečili dehidrataciju, pijte puno tečnosti svih vrsta, od kojih su neke sveže ceđeni sokovi. Ne pregrevajte telo - pronađite način da se rashladite. Jedite hranu bogatu vodom - krastavci, lubenica, dinja, paradajz, pomorandže, breskve i drugo.

Pijte čaj od nane, bosiljka, ruzmarina, zaslađene medom i limunom. Bilje poboljšava apsorpciju vode u organizmu, a limun deluje okrepljujuće i odlično je osvežavajuće sredstvo u vrelim danima. I što je najvažnije - ne zaboravite da pijete puno vode svaki dan.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest