Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»E321 - gde se stavlja i potencijalne štete od njega

E321 - gde se stavlja i potencijalne štete od njega

E321 - gde se stavlja i potencijalna štetnost

E321 je skraćenica iza koje se krije supstanca butil hidroksi toluen. Široj javnosti ova supstanca je nepoznata kao celina, ali je praktično svi koristimo jer je dodatak ishrani sa veoma snažnom primenom.

Na mnogim etiketama hrane i druge robe može se naći u njihovom sastavu.

Priroda i primena E321

E321 spada u kategoriju fenolnih antioksidanata. Jednostavno rečeno, ova supstanca se može definisati kao sintetički analog vitamina E.

U industriji, E321 se nalazi u različitim oblicima:

- butiloksitoluen;

- butilovani oksitoluen;

- agidol-1;

- dibunol.

Aditiv E321 se najčešće koristi u prehrambenoj, kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji.

Antioksidans, koji je veštačkog porekla, primenjuje se u obliku praha. Bele je boje, bez mirisa i ukusa, rastvorljiv u vodi, mastima, alkoholu i drugim rastvaračima. Otporan je na visoke temperature.

Sastav E321

E321 je antioksidant dobijen veštačkim putem, kao rezultat sinteze organskih jedinjenja. Takođe se može dobiti od algi i cijanobakterija. Tada je supstanca prirodnog porekla i spada među bezbedne za ljudsko telo.

Štete od E321

E321

Još uvek nema konsenzusa o štetnosti E321. Prema nekim mišljenjima, ovaj dodatak ima negativan uticaj na razvoj deteta. Zajednička upotreba nekih lekova dovodi do pojave hiperaktivnosti.

Pretpostavlja se da butil hidroksi toluen ima negativan efekat na reproduktivni sistem. Takođe postoji rizik od malignih tumorskih formacija.

Međutim, veruje se da supstanca neće štetiti telu ako se koristi u malim dozama. Dozvoljena dnevna doza E321 je 125 mikrograma po kilogramu telesne težine.

Postoje i mišljenja koja kategorički ukazuju na E321 kao opasan aditiv. Ovaj konzervans nije zabranjen za upotrebu u mnogim zemljama, ali je poznato da njegova upotreba ubrzava nakupljanje holesterola u krvi.

Stalna upotreba supstance u visokim dozama će dovesti do neprijatnih simptoma kao što su dijareja, alergija i napadi astme.

Analogija sa vitaminom E je pogrešna, ova činjenica ga ne čini korisnim dodatkom. Nema korisnih svojstava za organizam, a pošto je fenol, štetno deluje kada se zloupotrebi.

Primena E321

E321 - gde se stavlja i potencijalne štete od njega

E321 je dobar antioksidans za prehrambene proizvode. Ova supstanca zaustavlja procese oksidacije, čak i kada je izložena sunčevoj svetlosti. Takođe ima dobar antimikrobni efekat.

Zbog toga se E321 često koristi u prehrambenoj industriji, farmakologiji i kozmetici. Takođe se koristi u hemijskoj industriji zbog svojih antioksidativnih svojstava. Njegova glavna primena je kao dodatak. Kao takav učestvuje u sastavu raznih motornih ulja i naftnih hemijskih proizvoda. Dodaju ga raketnom gorivu kao stabilizator.

Pogledajte kako neprimetno unosite ovih 6 konzervanasa.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest