Kao što većina nas zna, kurkuma je začin jarko žute boje. Ona se veoma mnogo koristi u indijskoj i jugoistočnoj azijskoj kuhinji. Priprema se od korena biljke Curcuma longa i takođe se koristi kao prirodan pigment u prehrabmenoj industriji.
Veruje se da je kurkumin, sadržan u začinu, antioksidans, koji štiti telo od oštećenja reaktivnih molekula. Oni nastaju u telu kao rezultat metabolizma, i izazivaju oštećenja ćelija. Poznati su i kao slobodni radikali.
Takođe je rasprostranjeno mišljenje da ovaj začin ima protivupalna, antibakterijska i antikancerogena svojstva, kao i da ubrzava smrt ćelija, koje su opasne po organizam ili mu više nisu potrebne. Upravo zbog ovih skoro čudotvornih osobina, kurkumin je predmet brojnih studija.
Hronično zapaljenje je povezano sa razvojem mnogih bolesti kao što su gojaznost, dijabetes, bolesti srca i raka. Postoje dokazi da kurkumin smanjuje nivo određenih supstanci (citokina), koje izazivaju upalu.
Sistematski pregledi i meta-analize, koji kombinuju podatke iz nekoliko nasumično kontrolisanih studija, podržavaju ovo donekle. Naučnici su dokazali da kurkumin smanjuje bolove u telu, slično ibuprofenu.
Međutim, stručnjaci takođe veruju da postoji verovatnoća da su pozitivne promene posledica placebo efekta, izazvanog pozitivnom imidžu začina.
Smatra se da je kurkumin takođe koristan za prevenciju rezistencije na insulin. U kliničkim ispitivanjima, istraživači su uspeli da dokažu da supstanca smanjuje nivo šećera u krvi, ali uz vrlo male vrednosti. Nauka još uvek ne može reći da li začin poboljšava zdravlje srca.
Kurkumin je takođe ispitivan u vezi sa svojim svojstvima protiv raka. Laboratorijska istraživanja i ogledi na životinjama podržavaju ovu tvrdnju, ali nema dokaza za prevenciju raka u istraživanjima sprovedenim sa ljudima.
Postoje dokazi da kurkumin smanjuje ozbiljnost neželjenih efekata terapije zračenjem, poput dermatitisa indukovanog radijacijom i pneumonitis (upale pluća), ali ne i samog raka.
Komentari