Pačja džigerica ima počastvovano mesto na našoj trpezi već dugi niz godina. Veoma je cenjena zbog svog jedinstvenog ukusa i arome.
Pačja džigerica je bogata gvožđem, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, manganom, bakrom, natrijumom, selenom, fosforom i cinkom. U nešto manjim količinama se mogu naći jod, kobalt, molibden, nikal, kalaj, sumpor, fluor, hrom. Hranljiva vrednost pačj džigerice je veoma visoka - 100 g sirove pačje džigerice ima 405 kalorija.
Pačja džigerica se najviše koristi u kulinarstvu, a sa njom se spremaju razna ukusna jela. Ova namirnica se ne može uvrstiti u dijetalne namirnice. Trebalo bi da je konzumiraju osobe koje se ne pridržavaju neke posebne dijete, a i trebalo bi da se ređe konzumira.
Može se uključiti u čorbe, jela, kao i u užine i salate. Iskusni kulinari savetuju da se pačja džigerica prži manje od 10 minuta, a dinstajte je 7 minuta.
Kada je kuvanje u pitanju, potrebno je 5 minuta, ali je važno da zapamtite da pačju džigericu treba da stavite u kipuću posoljenu vodu. U suprotnom će džigerica izgubiti svoj oblik. Važno je da zapamtite da kada je stavite u hladnu tečnost, tokom termičke obrade sva mast će se otpustiti u vodi, pa će džigerica biti kao guma.
Ova namirnica se koristi za spremanje najrazličitijih đakonija, a najpopularnija je pašteta. Odlična kombinacija je pačja džigerica sa lukom i mladim lukom, šargarepom, graškom, paradajzom i sosom od paradajza, maslinama, kuvanim pirinčem, kaprom, pečurkama, kuvanim krompirom, dunjama, kruškama, pečenim jabukama i sosevima sa njima, sosevima od brusnice, krastavcima i kiselim krastavčićima.
Kao sos za pačju džigericu se može koristiti maslac, pavlaka za kuvanje, kisela pavlaka, belo vino, rakija ili konjak, sok od brusnice, sveže ceđeni sok od pomorandže i balzamiko sirće. U nekim receptima se preporučuje da se doda i malo brašna. Uz pomoć njega će jelo biti aromatičnije i sos će biti gušći, pa će sve celokupno imati nezaboravan ukus i laganu konzistenciju.
Najbolji začini, koji će najbolje istaći elegantan ukus pačje džigerice, jesu bosiljak, beli biber, kumin, korijander, muskatni oraščić, origano, ruzmarin, celer, biber, beli luk (svež i u prahu).
Komentari