Dijabetes je prilično česta bolest u današnje vreme. Ona nastaje zbog poremećaja u regulaciji metabolizma ugljenih hidrata, koje telo ne može da sagori i iskoristiti. Ugljeni hidrati se nalaze u telu uglavnom u dva oblika: kao glukoza, koja krvlju dospeva u sve ćelije i glavni je izvor goriva i energije za telo, i kao glikogen, koji se deponuje u jetri i mišićima i služi kao skladište glukoze.
Jela od mesa će pokriti vaše potrebe za vitaminima. Ograničite količinu brašna, a slatkiše izbacite. Jedite hranu koja smanjuje šećer.
Svakom dijabetičaru treba dati probnu dijetu sa određenom količinom ugljenih hidrata, proteina i masti u trajanju od nedelju do deset dana kako bi se utvrdio njegov balans ugljenih hidrata. Gojaznim dijabetičarima koji imaju značajni višak kilograma treba davati niskokaloričnu hranu kako bi smršali i približili se normalnoj težini.
Suprotno tome, kod mršavijih dijabetičara, unos hrane bi trebalo da bude veći u kalorijama kako bi se ugojili i približili normalnoj težini.
Kod dijabetesa tipa 2, da biste kontrolisali težinu, ne morate da unosite više od 1500-1800 kalorija dnevno, ali ova brojka može varirati u zavisnosti od starosti, pola, telesne težine.
Kao pogodan metod pripreme hrane za dijabetes, bolje je koristiti dinstanje, pečenje ili kuvanje. Veoma je važno za dijabetičare da jedu sirovu hranu – voće, povrće, sokove i namirnice koje sadrže vitamine B grupe.
Namirnice sa biljnim vlaknima - grube žitarice, voće, povrće, orasi.
Namirnice sa vlaknima ne samo da snižavaju nivo glukoze, već i holesterol u krvi. Možete pripremati nekoliko puta nedeljno jela od govedine ili iznutrice (bubrezi, jetra, srce).
Hleb i proizvodi od testa
Hleb je uglavnom crni ili specijalni hleb za dijabetičare - 200-300 g dnevno.
Supe
Uglavnom bujon od povrća. Slaba mesna i riblja supa sa povrćem 1-2 puta nedeljno.
Jela od mesa i živine
Govedina, teletina, živina, kuvani i pečeni zec.
Jela od ribe
Uglavnom slabo masne vrste riba (bakalar, štuka, šaran, kuvana).
Jela od jaja
Kompletna jaja (ne više od 2 komada dnevno) meko kuvana, u obliku omleta, i za dodavanje u druga jela.
Još dozvoljenih namirnica za dijabetes
Možete jesti bez ograničenja, od namirnica koje u 100 g sadrže manje od 5 g ugljenih hidrata. Ove namirnice uključuju: patlidžan, kupinu, nar, kalinu, zelenilo, tikvice, beli kupus, brusnicu, krastavac, paradajz, rotkvicu, aroniju, bundevu, kisele jabuke.
Obrano mleko je neiscrpni izvor kalcijuma potrebnog za kosti.
Orašasti plodovi su izvor zdravih masti, ali su bogati i kalorijama.
Primer dnevnog menija za dijabetes
Prvi doručak - voćni sok od jagoda, jabuka ili citrusa - 250 ml + pašteta od vurde;
Drugi doručak - sveže mleko bez šećera 250 ml i jedno meko kuvano jaje;
Ručak - Krem supa od povrća 300 g, paprika sa sirom i jajima, pire krompir, voćni sok bez šećera;
Popodnevna užina - rendane jabuke ili kruške - 150 g
Večera - pohovani kačkavalj - 100 g, salata od paradajza, paprike, kupusa i šargarepe.
Asortiman proizvoda i dnevni sadržaj kalorija varira u zavisnosti od težine osnovne bolesti i ostalih pridruženih oboljenja.
Pogledajte još naših predloga za jela za dijabetičare i deserte za dijabetičare.
Komentari