Kod nas artičoka nije mnogo rasprostranjena. Ali ukoliko ipak odlučite da je probate ili vam je pak neko pokloni, ali ne znate kako da je obradite, onda su sledeći redovi za vas.
Artičoka u sebi sadrži veliku količinu bioaktivnih materija. U njenim listovima postoji ekstrakt koji se izvlači i od njega se pravi mnogo lekova. Artičoka može da se nađe svuda i u svako doba, ali u većim količinama može da se nađe tokom meseci od marta do maja, a takođe i tokom oktobra. U Bugarsku artičoka je uneta iz Mediteranskih država.
Generalno, artičoka se guli i čisti veoma jednostavno ako raspolažete veoma oštrim nožem, naravno. Treba da pripremite i posudu hladne vode u koju ste iscedili sok od jednog limuna. Kada se artičoka očisti, ona brzo menja svoju boju - postaje tamnija. Takođe je važno kada gulite artičoku da koristite rukavice, zato što ona pušta boju i obojiće vaše ruke.
1. Prva stvar jeste da uklonite 6 cm od stabla artičoke. Takođe, spoljašnji listove se skidaju, zato što su oni tamniji i tvrdi. Skidajte svaki sledeći sloj listova dok ne stignete do onih listova koji su krhkiji. Tada treba da prestanete sa guljenjem;
2. Nakon toga se skida zeleni deo, kao i osnova glavice artičoke. Kada artičoka bude oguljena, odmah treba da se stavi u hladnu vodu. Ako su u vašoj posudi 2 litre hladne vode, potreban vam je sok jednog velikog limuna.
I to je - sada prosto treba da odlučite kako da spremite ovo ukusno i korisno povrće. A mi ćemo vam pomoći sa našim ukusnim predlozima za salate sa artičokama ili pak pogledajte sve recepte sa artičokom.
Komentari