E236 je mravlja kiselina.
Mravlja kiselina, sistematski nazvana metanoična kiselina, je najjednostavnija karboksilna kiselina. Mravlja kiselina (E236) pripada grupi konzervanasa. Ima je u mnogim biljkama (kopriva), voću, izlučevinama insekata (mravi, pčele i dr.).
Dobija se na različite hemijske načine, u normalnom stanju ima izgled bezbojne tečnosti. Ovaj aditiv je važan međuproizvod u hemijskoj sintezi.
Reč "mravlja" potiče od latinske reči za mrava "formica", što se odnosi na njenu ranu izolaciju destilacijom mrava. Estri, soli i anjoni dobijeni iz mravlje kiseline nazivaju se formiati. Industrijski, mravlja kiselina se proizvodi od metanola.
Dodatak ishrani je veoma opasan za čoveka u obliku koncentrata, jer u direktnom kontaktu može izazvati teške hemijske opekotine, ima svojstvo da sagoreva masni sloj kože. E236 je posebno opasan ako dospe u oči ili respiratorni trakt. U ovim slučajevima, ako je koncentracija visoka, kiselina će oštetiti optički nerv, dovesti do slepila i teškog nekrotizirajućeg gastroenteritisa.
Uz produženu upotrebu, razvijaju se bolesti bubrega i jetre. Mravlja kiselina se brzo obrađuje i izlučuje iz tela.
E236 je odobren za upotrebu u prehrambenoj industriji. Uglavnom se koristi za:
- konzerviranje, u proizvodnji bezalkoholnih pića i konditorskih proizvoda (u kulinarstvu);
- kao konzervans i antibakterijski agens u pripremi hrane za domaće životinje (u poljoprivredi);
- u borbi protiv parazita (u pčelarstvu);
- kao rastvarač (u hemijskoj industriji).
E236 se aktivno koristi u medicini i karakterišu ga slaba antiinflamatorna, opojna i iritirajuća svojstva. Koriste se i derivati ovog aditiva, od kojih je glavni formaldehid (metanal).
Komentari