Paradajz iz konzerve je zgodan, jeftin i koristan, posebno kada paradajz nije u sezoni tokom zime.
U nutritivnom smislu, konzervirani paradajz je sličan svežem paradajzu. Ima malo kalorija, pun je vitamina C i vlakana, ali ima prednost u tome što ima više likopena, antioksidansa koji se nalazi u proizvodima od paradajza. Pokazalo se da likopen pomaže u smanjenju rizika od srčanih oboljenja, raka prostate i gubitka vida u vezi sa godinama.
Međutim, konzervirani paradajz može biti bogat natrijumom, pa proverite etiketu. Kada je u pitanju kuvanje, neće zameniti svež paradajz u svakom jelu, ali u kuvanim jelima kao što su sosovi za testeninu je odličan izbor. Možete poboljšati njihov ukus dodavanjem malo šećera ili meda i paradajz paste.
Ceo oljušteni paradajz je dostupan u limenkama/teglama, isečen na kockice, kao pire i paradajz pasta (ultra-koncentrovani sok od paradajza. Koristite kašiku ili dve da dodate intenzivan ukus paradajza sosovima kao što je bolonjez).
Koristite neotvorene konzerve ili tegle paradajza do 18 meseci od datuma konzerviranja. Otvorene treba čuvati u frižideru do 1 nedelje.
Veoma je važno da budete oprezni kada kupujete paradajz u konzervi u supermarketu. Izbegavajte limenke koje su udubljene, napukle, zarđale ili nabrekle, a one koje se pene, zamućene su ili smrde kada se otvore, bacite.
Komentari