Ako se sa setom sećate da ste kao deca kući pravili gazirane napitke uz pomoć sifona i specijanog punjenja za njih, verovatno ste i vi jedan od onih koji će pitati,kako se gaziraju pića.
Iz škole znamo da se pića gaziraju uz pomoć gasa ili tačnije uz pomoć ugljen dioksida. Upravo je ugljen dioksid, rastvoren u vodi, zaslužan za pojavu malih mehurića, koji golicaju grlo.
Ali, šta se tačno dešava? Ako na ovo gledamo kao hemičari, ugljen dioksid ulazi u reakciju sa vodom i stvara izuzetno slab rastvor ugljene kiseline. Tačno kod ovog procesa stvaraju se mehurići kod gaziranih pića i kod šampanjca, ali i u peni piva.
Pre 20 i više godina koda nas su bili popularni sifoni za gaziranje vode, kod kojih su se koristili gotovi patroni za ugljen dioksidom.
Kasnije se sve to preselilo iz garaža i radionica, gde je svako za malo para mogao da gazira svoje omiljeno piće.
Postepeno su se na našim stolovima trajno smestili gazirani sokovi u jednokratnoj plastičnoj ambalaži. Kod ovih pića, proces gaziranja protiče na sličan način, ali u industrijskim uslovima i u specijalnim ojačanim posudama.
Možete i sami da probate da sebi pripremite gazirani napitak ili limonadu kod kuće. Za to su vam potrebni hladna voda, limun, soda bikarbona, šećer i led.
Limun iscedite u čašu, dodajte hladnu vodu skoro do vrha, a nakon toga sipajte i sodu bikarbonu - oko 1/2 kašičice. Dobićete hemijsku reakciju, kod koje se oslobađa ugljen dioksid i tako će smesa da se gazira. Ostaje vam samo da stavite šećer po ukusu i nekoliko kocki leda.
Komentari