Na našim prostorima je široko rasprostranjeno shvatanje da rakija "leči". Ipak, pokazalo se da upotreba ove vrste alkohola može da trajno ošteti srce.
Nakon nekoliko godina redovne upotrebe rakije (i ne samo rakije), počinju bolovi u grudima, gušenje, aritmije i lupanje srca.
Uprkos tome što skoro svaki drugi stanovnik na ovim prostorima smatra da je 100 g rakije normalna dnevna doza, ona veoma često ima jako toksično dejstvo na srčani mišić.
Specijalisti kardiolozi smatraju da doza od 100-150 g na veče može da dovede do alkoholne kardiomiopatije. Drugim rečima rečeno, to je povećanje srčanih komora, a pri tome se smanjuje količina ispumpane krvi.
Alkoholna kardiomiopatija može da se leči na osnovu simptoma, ali se srčani mišić ne može vratiti u prethodno stanje. To znači da srce više neće raditi sa 100% kapaciteta, čak i ako se osoba naglo odrekne pića.
100 g rakije šteti i pritisku. Mnogi lekari opominju da ako uveče popijete dozu rakije i pred spavanje izmerite pritisak, da će on biti normalan. Ipak, ujutru stvari neće biti takve - pritisak će biti naglo povišen, jer toksično dejstvo alkohola uzrokuje grčenje malih krvnih sudova. Alkohol se nalazi u krvi skoro 7 časova, a u tom periodu srce je u neravnopravnom položaju. Puls se tada može povećati i na 100 otkucaja u minuti.
Između ostalog, rakija je odgovorna i za čuveni "crveni nos" - kod konzumacije rakije se narušava cirkulacija krvi u kapilarima kože i oni se stežu, a neretko i pucaju.
Zbog toga, ako želite da sačuvate svoj izgled relativno zdravim i lepim, bez hipertonije i prevremene arteroskleroze, važno je i nephodno da kontrolišete količinu i učestalost rakije koju konzumirate.
Komentari