Štavelj je poznat ljudima od davnih vremena, iako se dosta duga smatrao korovom. Njegov popularan naziv je kiseljak. Štavlj je veoma koristan. Pojavljuje se početkom proleća kada je naše telo lišeno vitamina i hitno mu je potrebno da ih nabavi.
Izdanci ove višegodišnje viljke se pojavljuju odmah čim se sneg istopi. Mladi listovi su sagitalni, sočni, kiselog ukusa.
Prvo pomiljanje ove biljke kao povrtne kulture datira iz 12. veka (Francuska).
Postoji oko 200 vrsta kiseljaka od kojih se samo nekoliko vrsta uzgajaju kao prehrambene i lekovite biljke, a većina su korovi. Region rasprostranjenosti kiseljaka obuhvata sve osnovne kontinente, sa izuzetkom Antartika.
Štavelj nalazi široku primenu u kulinarstvu: koristi se u svežem obliku, konzerviran ili osušen. Dodaje se u različite salate, supe, jela, koristi se kao nadev za slani paj.
Zahvaljujući svojoj lekovitoj snazi kiseljak se koristi dosta dugi i dosta široko u narodnoj medicini. Biljka sadrži organske kiseline i vitamine iz mnogo grupa tako da se s njim ne leče samo postojeće bolesti, nego se sprečava i njihov razvoj.
Štavelj ima pozitivan efekat na creva i na procese metabolizma u ljudskom telu. Sadrži ogromnu količinu askrobinske kisleine koja pomaže da se leči nedostatak vitamina i da se ukloni štetni holesterol iz organizma.
Bujon od listova štavelja s ekoristi kao protivotrov za neke vrste trovanja. Biljka se preporučuje za upotrebu kod hemoroida, kolitisa i bolesti gastrointestinalnog trakta.
Kako da skuvamo štavelj?
Supa od štavelja
voda - 3 l, krompir - 2-3 komada, luk - 1 glavica, šargarepa - 1 komad, jaja - 1-2 komada, skuvani, mirođija - 20 g, štavelj - 100 g, peršun - 20 g, so - po ukusu, biljno ulje - 2 kašičice, kisela pavlaka - 70-100 g.
Način pripreme:
Operite i fino iseckajte štavelj. Skuvajte krompir, propržite luk i šargarepu. Prokuvajte sve zajedno i supa od kiseljaka je gotova!
Servirajte vruću tako što dodate kašiku kisele pavlake i komad kuvanog jajeta. U idealnom slučaju servirajte sa mekim domaćim sveže ispečenim hlebom. U supu nemojte dodavati nikakve štetne sastojke tako da može da se uključi u dečiji meni.
Paj sa štaveljem
kore za pitu - 1 pakovanje, brašno - 0.5 šolje, štavelj - 500 g, luk - 1 glavica, izrendani sir - 0.5 šolje, meki sir - 0.5 polje, so, biber - po ukusu, beli luk - 2 čena, maslac - 2-3 kašičice.
Način pripreme:
Podelite kore na kvadratiće. Luk i beli luk iseckajte i dinstajte u tiganju. Nakon toga dodajte ostalo iseckano povrće u tiganju. Dodajte izrendani tvrdi i meki sir. Izmešajte.
Prvi list premažite maslacem, nakon toga pokrijte drugim listom. Sledi nadev. Nakon toga nadev je pokriven sa još nekoliko tankih listova. Stavite završini sloj od vode i maslaca. Nadev se ravnomerno raspoređuje. Paj sa kiseljakom nemojte mnogo dugo peći, zato što je nadev već gotov.
Kada paj dobije braon boju možete da ga izvadite iz rerne i da ga poslužite za sto.
Kontraindikacije korišćenja štavelja
Štavelj je kontraidnikovan za uptorebu kod trudnica. Previše česta konzumacija može da prouzrokuje pojavu kamenja u bubrezima. Takođe, kontraindikovan je kod ljudi koji pate od čira na želucu.
Komentari